Pilisvörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének
11/2013. (III. 12.) önkormányzati rendelete

Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Szervezeti és működési szabályzatáról

 

Egységes szerkezetben a 24/2013. (VIII. 09.), az 5/2014. (II. 06.), a 18/2014. (VI. 02.), a 28/2014. (X. 28.), a 8/2015. (III. 30.), a 11/2015. (V. 04.), a 21/2015. (XI. 30.), az 1/2016. (I. 29.), a

16/2016. (VI. 20.), a 13/2017. (V. 2.), a 21/2019. (XI. 4.), a 24/2019. (XI. 29.), a 20/2020. (VI. 26.) és a 29/2020. (IX. 4.) önkormányzati rendeletekkel

 

Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 53. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontja szerinti feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Pilisvörösvár Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat).

(2) Az önkormányzat székhelye: 2085 Pilisvörösvár, Fő tér 1.[1] [2]

(3) Az önkormányzat képviselő-testületének elnevezése: Pilisvörösvár Város Önkormányzatának képviselő-testülete (a továbbiakban: képviselő-testület)

 

2. § (1) A képviselő-testület tagjainak száma 12 fő, ebből 8 fő egyéni választókerületből, 3 fő kompenzációs listáról szerez mandátumot, a polgármester pedig az Mötv. alapján tagja a képviselő-testületnek.

(2) Az önkormányzati képviselők névjegyzékét az SZMSZ 1. sz. függeléke tartalmazza.

 

3. § (1) Az önkormányzat jelképeinek használatát az 5/1993. (III. 04.) önkormányzati rendelet szabályozza.

(2) A képviselő-testület és szervei által használt bélyegzők leírásáról és lenyomatáról, használatáról belső szabályzat rendelkezik.

(3) A Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által alapított Pilisvörösvár Város Díszpolgára címmel és Pilisvörösvárért Emlékéremmel kapcsolatos eljárási rendet 6/1993. (III. 04.) önkormányzati rendelet szabályozza. A település érdekében kimagasló tevékenységet kifejtett személyek halálával kapcsolatos kegyeleti tennivalókról a 9/2007. (V. 03.) számú önkormányzati rendelet rendelkezik.

(4) Az önkormányzat hivatalos lapja a Vörösvári Újság című havilap.

(5) Az önkormányzat hivatalos honlapja a www.pilisvorosvar.hu.

Az önkormányzat jogállása és szervei

4. § (1) Az önkormányzat jogállását az Alaptörvény és az Mötv. határozza meg.

(2) A képviselő-testület hatásköréből az Mötv. 42. § szerinti hatáskörök nem ruházhatóak át.

(3) A bizottságokra, illetve a polgármesterre átruházott hatásköröket az SZMSZ 1. melléklete, a jegyzőre átruházott hatásköröket az SZMSZ 2. melléklete tartalmazza.[3]

(4) Pilisvörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének szervei:

a)       polgármester,

b)       jegyző,

c)       Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság,

d)       Pénzügyi- és Városfejlesztési Bizottság,

e)       Szociális- és Egészségügyi Bizottság,

f)        Pilisvörösvári Polgármesteri Hivatal.

 

II. Fejezet

A KÉPVISELŐ-TESTÜLET MŰKÖDÉSE

A képviselő-testület ülései

5. § (1) A képviselő-testület alakuló-, rendes- és rendkívüli képviselő-testületi ülést tart.

(2)[4] A rendes ülésekre a képviselő-testület munkatervének megfelelően – általában a hónap utolsó előtti csütörtökjén – kerül sor.

(3) A képviselő-testület az önkormányzat székhelyén tartja üléseit, de az ülés a polgármester döntése alapján más helyszínen is megtartható, a nyilvánosság biztosítása mellett.

 

Alakuló ülés

6. § (1) A Képviselő-testület alakuló ülését a választás eredményének jogerőssé válását követő 15 napon belül – az általános szabályok szerint – a polgármester hívja össze és vezeti.[5]

(2) A képviselő-testület alakuló ülésén résztvevőket a helyi választási bizottság elnöke tájékoztatja a polgármester- és a képviselőválasztás eredményéről és a választási eljárás törvényességéről.

(3) A polgármester, a képviselők és a nem képviselő bizottsági tagok az alakuló ülésen, illetve – időközi választás esetén – a megválasztásukat követő első képviselő-testületi ülésen ünnepélyes esküt tesznek, és aláírják az esküokmányt. A polgármestertől a helyi választási bizottság elnöke, az önkormányzati képviselőktől a polgármester veszi ki az esküt.

(4) Az alakuló ülésről távollévő képviselő, ill. nem képviselő bizottsági tag az esküt azon a testületi ülésen teszi le, amelyen először részt vesz.

(5) A polgármester és az önkormányzati képviselők, valamint külsős tagok esküjét az Mötv. 1. sz. melléklete tartalmazza.

(6) A képviselő-testület alakuló ülésének vagy az azt követő ülésének napirendjén – a polgármester előterjesztése alapján – szerepelnek a képviselő-testület bizottsági rendszeréről, a bizottságok felállításáról, a bizottsági tagok megválasztásáról, az alpolgármesterek számáról és az alpolgármesterek megválasztásáról, a felsoroltak illetményéről, tiszteletdíjáról szóló előterjesztések.  A képviselő-testület az alakuló ülésen szükség szerint módosítja a szervezeti és működési szabályzatáról szóló rendeletét.

Rendkívüli ülés

7. § (1) A polgármester sürgős esetben rendkívüli ülést hívhat össze. A rendkívüli ülés időpontja nem szerepel a képviselő-testület éves munkatervében.

(2) A rendkívüli ülés összehívására vonatkozó polgármesteri meghívóban meg kell jelölni az ülés tervezett napirendjét (napirendjeit), valamint mellékelni kell az előterjesztéseket és a határozati javaslatokat.

(3) Rendkívüli ülés esetén az írásos meghívót és az előterjesztéseket legkésőbb 24 órával az ülés előtt kézbesíteni kell az önkormányzati képviselőknek. Rendkívül sürgős esetben lehetőség van a képviselők telefonos összehívására is, az ülés digitális alapú[6] anyagának kiküldése nélkül.

(4) A rendkívüli ülésen a képviselő-testület a meghívóban szereplő napirendeket tárgyalja.

(5) Rendeletet alkotni vagy módosítani a rendkívüli ülésen csak olyan témában lehet, amelyet a témában érintett bizottság tárgyalt.

(6) A rendkívüli képviselő-testületi ülés időpontjáról, helyéről és a tárgyalandó napirendi pontokról a város lakóit a polgármesteri hivatal földszinti hirdetőtábláin történő kifüggesztéssel és a www.pilisvorosvar.hu című városi honlapon történő megjelentetéssel értesíteni kell (rendkívüli ülés előtt legalább 24 órával).

Rendes ülés

8. § (1)[7] A képviselő-testület ülését a polgármester, akadályoztatása esetén az alpolgármester, annak akadályoztatása esetén pedig az Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság elnöke hívja össze és vezeti.

(2)[8] A képviselő-testület ülésének időpontjáról, helyéről és a napirendi pontokról az önkormányzati képviselőket a meghívók és az előterjesztések digitális  alapú megküldésével kell értesíteni (rendes ülés előtt 3 nappal).

(3) A képviselő-testületi ülésre szóló meghívónak tartalmaznia kell:

a)       az ülés helyét, idejét, kezdési időpontját,

b)       a javasolt napirendi pontokat,

c)       a napirendek tárgyának és előterjesztőjének megjelölését,

d)       az ülést összehívó aláírását, az önkormányzati bélyegző lenyomatát és a dátumot.

(4) A meghívóhoz mellékelni kell:

a)       az előterjesztéseket,

b)       a határozati javaslatokat,

c)       a rendelettervezeteket.

(5) A képviselő-testület ülésére – a képviselőkön kívül – tanácskozási joggal meg kell hívni:

a)       a nemzetiségi önkormányzat(ok) elnökét,

b)       a jegyzőt és az aljegyzőt,

c)       az érintett hivatali osztályvezetőket, szakreferenseket,

d)       azokat, akiknek a jelenlétét jogszabály kötelezővé teszi,

e)       azokat, akiknek a meghívását a polgármester az egyes napirendi pontok tárgyalásánál indokoltnak tartja.

(6) A pilisvörösvári székhelyű társadalmi szervezetek vezetőit tanácskozási jog illeti meg azon bizottsági és képviselő-testületi üléseken tárgyalt napirendek tárgyalásakor, amely napirendek az alapszabályuk szerinti tevékenységi körüket érintik.

(7) A rendes képviselő-testület ülések időpontjáról, helyéről és a tárgyalandó napirendi pontokról a város lakóit a polgármesteri hivatal földszinti hirdetőtábláin történő kifüggesztéssel és a www.pilisvorosvar.hu honlapon történő megjelentetéssel értesíteni kell (rendes ülés előtt 3 nappal).

 

Határozatképesség, szavazati arány

9. § (1) Az Mötv. 47.§ (1) bekezdése alapján a képviselő-testület akkor határozatképes, ha az ülésen a települési képviselőknek több mint a fele, azaz legalább 7 önkormányzati képviselő jelen van.

(2) Ha a fentiekben megjelölt számú képviselő nincs jelen, akkor az ülés határozatképtelen, a levezető elnök az ülést nem nyitja meg, vagy ha ülés közben áll be a határozatképtelenség, az ülést bezárja, a nem tárgyalt napirende(ke)t vagy rendkívüli ülésen vagy a következő rendes ülésen tárgyalja a képviselő-testület.

(3) A minősített többséghez Pilisvörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületében 7 fő igen szavazata szükséges. Egyszerű többséghez az Mötv. 47. § (2) bekezdése értelmében a jelenlévők többségének igen szavazata szükséges.

(4) Az az indítvány, amely a szavazás során nem kapta meg a szükséges többséget, elutasított javaslatnak számít. Az elutasított javaslatról a képviselő-testület bármikor újra szavazhat, vagy a következő ülésén újra napirendre veheti azt.

(5) A minősített szavazattöbbséget igénylő kérdések jegyzéke:

a)       Mötv. 42. § 1., 2., 5., 6., 7. pontjában foglalt ügyek;

b)       önkormányzati képviselő szavazásból történő kizárása;

c)       képviselői összeférhetetlenség, valamint a méltatlanság megállapítása;

d)       képviselői megbízatás megszűnéséről való döntés;

e)       zárt ülés elrendelése;

f)        a képviselő-testület feloszlatása;

g)       hatáskör átruházása és visszavonása;

h)       helyi népszavazás kiírása;

i)        önkormányzati jelképek, kitüntetések és elismerő címek adományozása;

j)        hitelfelvétel és kötvénykibocsátás;

k)       önkormányzati vagyonnal való rendelkezés;

l)        törvényben meghatározott egyéb kérdések;

m)      bizottsági tagok és az elnök megválasztása, visszahívása;

n)       Pilisvörösvár Város Díszpolgára cím és a Pilisvörösvárért emlékérem alapítása és adományozása,

o)       kötelezettségvállalást jelentő döntések;

p)       terület- és településfejlesztést érintő döntések.

 

Nyilvános és zárt ülések

10. § (1) A testületi ülések nyilvánosak. A nyilvános ülésen a részvételi lehetőség nem korlátozható, feltételhez nem köthető. A képviselő-testület nyilvános ülésein megjelenő polgárok a részükre kijelölt helyen, a terem végében található széksorokon foglalhatnak helyet.  

(2) A zárt ülésről a hivatali hanganyagon kívül semmilyen külön felvétel nem készíthető.

(3) Zárt ülésen kizárólag az Mötv. 46. § (3) bekezdésében felsorolt személyek vehetnek részt.

(4) A képviselő-testület

a)       zárt ülést tart az Mötv. 46. § (2) bekezdése alapján,

b)       az ülésvezető minősített többséggel zárt ülést rendelhet el az Mötv. 46. § (2) c pontja esetén.

(5) Az Mötv. 46. § (2) a) b) pontja esetében a zárt ülést el kell rendelnie az ülésvezetőnek, az Mötv. 46. § (2) c) pontja esetében az erre vonatkozó indítványról a képviselő-testület dönt.

(6) Zárt ülés tartását indítványozhatja:

a)       a polgármester,

b)       az alpolgármester,

c)       bármely önkormányzati képviselő,

d)       a jegyző,

e)       az érintett személy.

(7) A zárt ülésre ajánlott napirend anyagai titoktartási kötelezettség alá esnek. A képviselő-testület tagjait titoktartási kötelezettség terheli a napirend tárgyalása során tudomásukra jutott személyes adatok és információk tekintetében is. A zárt ülés tartása esetén is biztosítani kell a közérdekű adat és a közérdekből nyilvános adat megismerésének lehetőségét.

(8) A zárt ülés jegyzőkönyvébe – a polgármesteren és a jegyzőn kívül – csak a képviselő-testület tagjai, és a tárgyban közvetlenül érdekelt vagy annak hivatalos jogi képviselője tekinthet be.

Az ülések menete

11. § (1) A képviselő-testületi ülést a polgármester megnyitja, vezeti, berekeszti vagy bezárja. A polgármester a jelenléti ív alapján megállapítja a jelenlévő önkormányzati képviselők számát, a testület határozatképességét, ismerteti az ülésről távollévők nevét. A polgármester az ülés ideje alatt folyamatosan ellenőrzi a jelenlévő képviselők számát, az ülés határozatképességét.

(2) A határozatképesség megállapítása után a polgármester megnyitja az ülést. Az ülés napirendjére a polgármester tesz javaslatot, amelyhez a polgármester és a képviselők módosító indítványokat tehetnek.

(3) A napirenddel kapcsolatos módosító indítványokról és a teljes napirend elfogadásáról a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű többséggel határoz. Amennyiben a módosító indítvány új napirendi pont felvételére vonatkozik, úgy a napirendre tűzéshez minősített többség szükséges.

(4)[9] A képviselő-testület ülését a polgármester vezeti. Akadályoztatása esetén vagy külön felkérésre az alpolgármester, az alpolgármester távolléte vagy akadályoztatása esetén az Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság elnöke vezeti az ülést.

(5) A polgármester napirendről napirendre vezeti a vitát, majd szavazásra bocsátja a határozati javaslatokat. A polgármester a jelentkezések sorrendjében megadja a szót, s ülésvezetési jogkörén belül bármikor megtagadhatja, illetve megvonhatja a szót.  A polgármester figyelmezteti a hozzászólót, ha mondanivalója eltér a tárgyalt napirendtől.

(6) A polgármester az ülésvezetési jogkörén belül, szükség esetén tárgyalási szünetet rendelhet el, ill. a tanácskozás folytatását akadályozó körülmény felmerülésekor az ülést meghatározott időre félbeszakíthatja vagy berekesztheti.

(7) Az ülés vezetője a napirendi pont tárgyalásakor ismerteti az esetleges bizottsági határozatot, majd megnyitja a napirend vitáját. Az ülésvezető saját hatáskörében dönt a vita lezárásáról. Az ülésvezető, ha egyéb ok nem merül fel, a vitát akkor zárja le, ha a napirendhez nincs további hozzászóló, vagy a képviselő-testület egyszerű többséggel a vita lezárása mellett dönt. A vita lezárását ügyrendi javaslatként bármely képviselő kezdeményezheti. A szavazás után az ülés vezetője kimondja a határozatot.

(8) Napirendi pont tárgyalásának elhalasztására az előterjesztő vagy bármely képviselő-testületi tag javaslatot tehet, amelyet szóban meg kell indokolni. Amennyiben az előterjesztő kéri a napirendről történő levételt, arról szavazni nem kell, egyébként a képviselő-testület az indítványról vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.

(9) Amennyiben az ülés során határozatképes létszám alá csökken a képviselők száma, az ülést be kell rekeszteni. A döntéssel le nem zárt napirendi ponttal kapcsolatos határozathozatalra – hacsak a határozatképesség korábban vissza nem áll – a következő testületi ülésen kerülhet sor.

 

A felszólalás szabályai

 

12. § (1) A hozzászólási szándékot a szavazógép segítségével, vagy technikai akadály esetén kézfeltartással, az ülésvezetőnél kell jelezni. A felszólalásra az ülés vezetője adja meg a szót, a jelentkezés sorrendjében.

(2)[10] Egy napirendnél egy képviselő maximum 2 alkalommal, összesen maximum 5 perc terjedelemben szólalhat fel. Lehetőség van arra, hogy a Képviselő-testület egyszerű többségű szavazati aránnyal esetenként további felszólalási lehetőséget adjon az önkormányzati képviselőnek 2 percben. Személyes megszólíttatás esetén a képviselőnek lehetősége van a felszólalási kereteken felüli viszontválaszra 1 percben. Elnyúló napirendeknél 60 perc után szavazni kell a folytatásról vagy a vita lezárásáról, s minden újabb 30 perc után ezt a szavazást meg kell ismételni. A tárgyalt napirend meghosszabbítása esetén 30 percenként egyszeri, újabb 2 perces hozzászólási lehetőséget kap a képviselő. A vita folytatásához egyszerű többségű szavazati arány szükséges. A jegyző a vitában soron kívül, több alkalommal is felszólalhat. Az előterjesztő, vagy a témában érintett bizottság elnöke a tárgyalt napirend kapcsán időkorlátra és a hozzászólás számára tekintet nélkül felszólalhat.[11]

 (3) A képviselő-testület hozzájárulhat a nem meghívott, de jelenlévő szakértő vagy egyéb személy hozzászólásához. A tanácskozási jog megadásáról a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt.

(4) Ügyrendi kérdésben a képviselő bármikor szót kérhet. Ügyrendi javaslatnak minősül a képviselő-testület ülésének vezetésével, az ülés rendjével összefüggő, a tárgyalt napirendi pontot érdemben nem érintő – döntést igénylő – eljárási kérdésre vonatkozó javaslat. Az ügyrendi, technikai szavazásokról nem születik alakszerű határozat. Amennyiben az ülés vezetője megállapítja, hogy a hozzászólás nem ügyrendi kérdésben történik, a képviselőtől megvonja a szót. Ebben az esetben vitának helye nincs.

 

Kizárás

13. § A képviselő-testület döntéshozatalából történő kizárást az Mötv. 49. §-a  szabályozza.

Az ülés rendje, méltósága

14. § (1) Az ülés vezetője gondoskodik az ülés rendjének fenntartásáról és a tanácskozás méltóságának megőrzéséről.

(2) Az önkormányzat és a képviselőtársak méltóságát, tekintélyét súlyosan sértő képviselőt, ill. aki a tanácskozás méltóságát magatartásával sérti, vagy az ülés tagjait sértő kifejezésekkel illeti, a polgármester az ülésen szóban figyelmeztetheti.

(3) Ha nem képviselő-testületi tag a rendbontó, az ülésvezető kétszeri figyelmeztetés után kiutasíthatja az ülésteremből.

(4) A polgármesternek a rendfenntartás érdekében tett intézkedései ellen felszólalni nem lehet.

A napirendek előterjesztésének rendje

15. § (1) A képviselő-testülethez az előterjesztések határozati javaslatokkal, rendelettervezetekkel együtt, a 15. § (3) bekezdésben foglalt kivétellel csak írásban nyújthatók be. Az előterjesztéseket a polgármesterhez kell benyújtani. Az írásbeli előterjesztést legkésőbb a képviselő-testület rendes ülését megelőző 6. napon kell a polgármesterhez benyújtani. Az előterjesztést a polgármester továbbítja a jegyzőnek, aki jogszerűségi észrevételt tehet, és gondoskodik valamennyi anyag postázásáról a képviselők számára.

(2) Halaszthatatlan esetben a polgármester engedélyezheti az írásba foglalt előterjesztésnek és a határozati javaslatnak az ülésen történő kiosztását.

(3) Szóbeli előterjesztést kivételesen, a polgármester döntése alapján lehet felvenni a napirendek közé.

(4) Az írásbeli előterjesztés tartalmazza:

a)       az előterjesztés tárgyát, számát, az előterjesztőt, az előterjesztés készítőjét,

b)       az előzményeket, a tényállást, a szakmai véleményt,

c)       a határozati javaslatot vagy rendelettervezetet,

d)       a releváns jogi háttérre való hivatkozást,

e)       a szükség szerinti mellékleteket.

(5) Előterjesztést tehetnek:

a)       a polgármester,

b)       az önkormányzati képviselők,

c)       a jegyző,

d)       a képviselő-testület bizottságai,

e)       a bizottsági tagok,

f)        a nemzetiségi önkormányzat(ok) elnöke(i).

(6)[12] Az Mötv. 42. §-ában meghatározott – át nem ruházható hatásköröket érintő – előterjesztések a bizottságok állásfoglalásával nyújthatók be a képviselő-testületnek, kivéve, ha az adott bizottság határozatképtelenség miatt nem ülésezik.

 (7) Az előterjesztésre vonatkozó egyéb technikai előírásokat e rendelet 4. sz. függeléke tartalmazza.

Módosító javaslat

16. § (1) Módosító javaslatot az adott napirendi pont tárgyalásakor, a szavazási szakaszig szóban is be lehet terjeszteni. Módosító javaslatnak csak az tekinthető, amely az előterjesztésben megjelölt tárgyra és az eredetileg előterjesztett határozati javaslat módosítására irányul.

(2) Amennyiben a módosító javaslatot a napirend előterjesztője teszi, vagy a más által tett módosító javaslatot az előterjesztő szóban befogadja, a képviselő-testület már csak a módosított határozati javaslat elfogadásáról dönt. Amennyiben a módosító javaslatot az előterjesztő nem fogadta be, a képviselő-testület külön dönt a módosító javaslatról, majd a módosított határozati javaslatról.

(3) Amennyiben a döntést minősített többséggel fogadhatja el a képviselő-testület, úgy a módosító javaslatról is kizárólag minősített többséggel dönthet.

 

Nyílt szavazás

17. § (1) Az önkormányzati képviselők csak személyesen szavazhatnak.

(2) A szavazás jellege nyílt vagy titkos lehet. A nyílt szavazás esetén név szerinti szavazás is elrendelhető.

(3 A képviselő-testületi ülésen a nyílt szavazás számítógépes szavazatszámláló berendezés segítségével (Mvoks program) történik. Amennyiben egy képviselő jelen van az ülésen, szavazógépét bekapcsolja, de az adott napirendi pontnál sem az igen, sem a nem, sem a tartózkodás tartalmú szavazati lehetőséggel nem kíván élni, a szavazógép 15 másodperc eltelte után véglegesíti a szavazás eredményét. Technikai akadály esetén a szavazás kézfeltartással történik. Ha a szavazás kézfelemeléssel történt, az ülésvezető köteles a szavazatokat megszámlálni.[13]

 (4) A nyílt szavazás eredményét a polgármester állapítja meg, illetőleg – a szavazatok téves összeszámlálása miatti panasz, illetve egyéb esetleges technikai hiba esetén – elrendeli a szavazás megismétlését és a korábbi szavazás megsemmisítését.

 

Titkos szavazás

18. § (1) A képviselő-testület titkos szavazást tarthat az Mötv. 46. § (2) bekezdésében meghatározott esetekben. A szavazás titkosságáról a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel dönt.

(2) A titkos szavazás történhet géppel vagy szavazólappal, urna igénybevételével. A titkos szavazás módját az ülésvezető határozza meg.

(3) Az urnás titkos szavazás lebonyolítása az Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság jelenlévő képviselő tagjainak feladata. Amennyiben a bizottságnak valamely képviselő tagja nincs jelen, úgy a képviselő-testület határozattal, az adott alkalomra kiegészíti a szavazatszámláló bizottságot, úgy hogy az legalább 3 tagú legyen.

(4) A szavazatszámláló bizottság a szavazatok összeszámlálása után megállapítja az érvényes és érvénytelen szavazatok számát. A szavazás eredményéről és a szavazásról külön jegyzőkönyv készül. A titkos szavazásról készült jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és a jegyzőkönyv vezetője írja alá.

(5) A szavazás eredményéről a szavazatszámláló bizottság elnöke számol be a képviselő-testületnek.

(6) Az urnás titkos szavazásról készült jegyzőkönyv tartalmazza:

a)       a szavazás helyét és napját, kezdő és befejező időpontját,

b)       a szavazás lebonyolításában részt vett szavazatszámláló bizottsági tagok nevét,

c)       a szavazás során felmerült körülményeket,

d)       a szavazás során tett megállapításokat és a hozott határozatokat,

e)       a szavazás eredményét.

 

Név szerinti szavazás

19. § (1) Az Mötv. 48. § (3) bekezdésében meghatározott esetekben név szerinti szavazást kell elrendelni.

(2) Név szerinti szavazás esetén a képviselők névsorát a polgármester, távollétében az őt a bizottságban helyettesítő korelnök képviselő olvassa fel.

(3) A képviselők a bekapcsolt szavazókészülékük mikrofonjába az „igen” „nem”, illetve a „tartózkodás” szavak érthető kimondásával szavaznak. Az elnök vagy az őt helyettesítő képviselő a szavazást a képviselők névsorán feltünteti, a szavazatokat külön-külön összeszámolja, és kihirdeti a szavazás eredményét. A szavazási névsor a jegyzőkönyv része.

(4) Nem lehet név szerinti szavazást tartani, ha a jogszabály titkos szavazást ír elő, valamint ha a képviselő-testület előzőleg döntött a titkos szavazás alkalmazásáról.

Polgármesteri beszámoló, jelentés a lejárt határidejű határozatokról, felvilágosítás-kérés

20. § (1)[14]

(2) A polgármester és a jegyző írásos kimutatást készít a korábbi üléseken elfogadott határozatokról, és ebben beszámol azok végrehajtásának alakulásáról. A kimutatásban szerepelnie kell a határozat számának és címének, valamint a végrehajtásról, teljesülésről szóló tájékoztatásnak. Amennyiben az adott határozattal kapcsolatosan már beszámoltak, az adott határozatnak a végrehajtásáról szóló tájékoztatás után a következő képviselő-testületi üléseken már nem kell szerepelnie a kimutatásban. A lejárt határidejű határozatokról szóló beszámolóra a rendes ülés meghívóján szereplő napirendek tárgyalása után kerül sor.

(3) A települési képviselő az ülésen a polgármestertől, a jegyzőtől, a bizottság elnökétől önkormányzati ügyekben felvilágosítást kérhet.

(4) A felvilágosítás kérésre adott válasz elhangzása után a felvilágosítást kérő képviselőnek 2 perces viszontválaszra van joga. Amennyiben a képviselő úgy nyilatkozik, hogy a választ nem fogadja el, a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt a válasz elfogadásról.

 

A képviselő-testület ülésének jegyzőkönyve

21. § (1) A képviselő-testület üléséről az Mötv. 52. §-a alapján jegyzőkönyvet kell készíteni. Az ülésen elhangzottakat hangfelvételen is rögzítik, kivéve, ha ezt technikai akadály lehetetlenné teszi.

(2) A zárt ülésről külön jegyzőkönyv készül.

(3) A jegyzőkönyv egy-egy példányát, annak aláírása után – a zárt ülés jegyzőkönyvének kivételével – a lakosság számára betekintésre a Polgármesteri Hivatal szervezési szobájában, valamint a www.pilisvorosvar.hu honlapon hozzáférhetővé kell tenni.

(4) Az ülésen készült hangfelvételt időkorlátra való tekintet nélkül meg kell őrizni.

(5) Az ülés után haladéktalanul határozati összesítőt kell készíteni.

(6) A határozati összesítő tartalmazza:

a)       az ülés helyét és idejét,

b)       az elfogadott határozatokat a teljes elfogadott szöveggel,

c)        a szavazati arányokat.

(7) A határozati összesítőt ki kell tenni a városi hirdetőre, és fel kell tenni a városi honlapra is. A határozati kivonatokat vagy a rájuk való utalást tájékoztatásképpen meg kell jelentetni a Vörösvári Újságban.

 

III. Fejezet

GAZDASÁGI-PROGRAM, MUNKATERV

A gazdasági program és a munkaterv

22. § (1) A képviselő-testület a megbízatásának időtartamára gazdasági programot fogad el.  A gazdasági programot a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé.

(2) A képviselő-testület – a naptári évtől eltérő – éves munkaterv szerint dolgozik. Az éves munkaterv minden év március 15-étől a következő év március 15-éig szól. Az éves munkatervet a polgármester minden év február 28. napjáig köteles beterjeszteni a képviselő-testület elé.

(3) A munkatervnek tartalmaznia kell:

a)         a képviselő-testület által előre meghatározott éves feladatokat,

b)         a jogszabály által kötelezően előírt napirendeket,

c)          a képviselő-testületi ülések várható ütemezését,

d)         az előre tervezett napirendek címét, az előterjesztő nevét,

e)          a közmeghallgatás időpontját.

 

IV. fejezet

A KÉPVISELŐ-TESTÜLETI TAGOK JOGÁLLÁSA

23. § (1) Az önkormányzati képviselő jogállását az Alaptörvény, [15]az Mötv. [16] rendelkezései határozzák meg.

(2) Az önkormányzati képviselők jogai és kötelezettségei azonosak.

(3) A települési képviselő megbízatása a választással jön létre, jogait a képviselői eskü letételétől gyakorolhatja, feladatait társadalmi megbízatásként látja el.

(4) A képviselő-testület tagjait és a bizottságok nem képviselő tagjait tiszteletdíj illeti meg. A képviselő-testület tagjait, valamint a bizottságok tagjait és elnökeit megillető tiszteletdíjat a helyi önkormányzati képviselők és bizottsági tagok tiszteletdíjáról, költségtérítéséről szóló 27/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet állapítja meg.[17]

 

24. § Az önkormányzati képviselő köteles:

a)       felkészülten részt venni a képviselő-testület munkájában,

b)       amennyiben bizottsági tag, felkészülten részt venni a bizottság munkájában,

c)       rendszeresen kapcsolatot tartani a választókkal,

d)       lehetőséget adni a választópolgároknak, hogy telefonon időpontot egyeztessenek egyéni fogadóóra megtartásának kérdésében;

e)       testületi vagy bizottsági ülésről történő távolmaradását írásban, telefonon vagy elektronikus formában minden esetben előzetesen a polgármesteri titkárságon bejelenteni;

f)        a képviselői minőségében megszerzett vagy tudomására jutott nem nyilvános információt megőrizni;

g)       vagyonnyilatkozatot készíteni és azt határidőre leadni;

h)       a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot a polgármesternek haladéktalanul bejelenti;

i)        a tárgyalt napirenddel kapcsolatos érintettségét jelezni.

 

V. Fejezet

A KÉPVISELŐ-TESTÜLET BIZOTTSÁGAI ÉS A TANÁCSNOK[18]

A bizottságok típusai, feladatai

25. § (1) A képviselő-testület feladatainak hatékonyabb, eredményesebb ellátása érdekében, illetve a jogszabályi előírásoknak megfelelően állandó bizottságokat hoz, és ideiglenes bizottságokat hozhat létre. A képviselő-testület bizottságai előkészítő, véleményező, javaslattevő, ellenőrzési feladatokat ellátó, az SZMSZ 1. számú mellékletében, vagy külön rendeletében meghatározott, átruházott hatáskörben, önkormányzati ügyekben döntési jogkörrel rendelkező, egymással mellérendeltségi viszonyban álló, választott testületi szervek. A bizottság tagjainak felsorolását az SZMSZ 3. számú függeléke tartalmazza.

(2) A bizottságok képviselő és nem képviselő tagjainak jogai és kötelezettségei a bizottsági működéssel összefüggésben azonosak.

(3) A bizottságok nem képviselő-testületi tagjai megválasztásukat követően a képviselő-testület előtt kötelesek esküt tenni. A bizottság teljes jogkörű tagjává az eskü letételét követően válnak.

(4) A képviselő-testület meghatározott időre és célfeladat ellátására ideiglenes (ad hoc) bizottságot hoz létre, amely bizottság a feladat teljesülésével automatikusan megszűnik. A bizottság részletes feladatait a képviselő-testület határozza meg. Az ad-hoc bizottságban végzett munkáért külön díjazás nem jár. Az ad-hoc bizottságra egyebekben a bizottságokra vonatkozó szabályok irányadók.

(5) Az állandó bizottság elnöke és tagjai a helyi önkormányzati képviselők és bizottsági tagok tiszteletdíjáról, költségtérítéséről szóló 27/2014. (X. 27.) önkormányzati rendeletben meghatározott tiszteletdíjra jogosultak. [19]

(6) [20]

(7) Az állandó bizottságok általános feladatai:

a)       dönt a hatáskörébe utalt ügyekben,

b)       a képviselő-testület döntéseinek előkészítése érdekében megvitatja és állást foglal a feladatkörébe tartozó ügyekben,

c)       véleményezi a bizottság feladatkörét érintő előterjesztéseket,

d)       a bizottság feladatainak tárgyában előterjesztést nyújt be a képviselő-testületnek,

e)       közreműködik a feladatkörébe tartozó önkormányzati rendeletek és határozatok előkészítésében.

A bizottságok elnevezése és szervezete

26. § (1) A képviselő-testület állandó bizottságai (elnevezésük, rövidített nevük, létszámuk):

a)       Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság (ÜOKB) (7 fő)

b)       [21] [22]Pénzügyi-, Városfejlesztési- és Környezetvédelmi Bizottság (PVKB) (7 fő)

c)       Szociális- és Egészségügyi Bizottság (SZEB) (7 fő)

(2) A Képviselő-testület határozza meg bizottsági rendszerét, a bizottságok feladatait, összetételét és választja meg bizottságok tagjait. A bizottsági tagok, a bizottsági elnök megválasztásához és visszahívásához minősített többség szükséges.

(3) A bizottság elnökét, valamint képviselő és nem képviselő (külsős) tagjait a polgármester javaslatára a képviselő-testület választja meg. Egy képviselő több bizottság tagjának is megválasztható.

(4) A képviselő-testület bizottságai elnökeinek és tagjainak névsorát az SZMSZ 3. sz. függeléke tartalmazza.

(5) A képviselő-testület által a bizottságokra ruházott hatáskörök jegyzékét az SZMSZ 1. sz. melléklete rögzíti.

 

A bizottságok működése

27. § (1) A bizottság ülését az elnök, illetve az elnök felkérésére vagy az elnök akadályoztatása esetén a bizottság valamelyik önkormányzati képviselő tagja hívja össze és vezeti.

(2) Több bizottság feladatkörét érintő ügy esetén együttes bizottsági ülés tartható. Együttes ülésen a bizottságok határozatképességének a megállapítása és a szavazás bizottságonként, külön-külön történik. Ebben az esetben egy közös bizottsági jegyzőkönyv készül.

(3) A bizottsági ülésekre állandó meghívott a polgármester, az alpolgármester, a jegyző és a témában érintett osztályvezetők, szakreferensek.

(4) A bizottsági ülés helyét, idejét és napirendjét tartalmazó meghívót a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján és a www.pilisvorosvar.hu honlapon az ülés előtti pénteken – rendkívüli ülés esetén 24 órával az ülés előtt – ki kell függeszteni. A bizottsági ülésre a meghívót és az előterjesztéseket minden bizottsági tag és minden tanácskozási joggal rendelkező meghívott részére a fenti időben meg kell küldeni.

(5) Az elnök köteles a bizottságot az indítványban megjelölt határidőn belülre összehívni:

a)       a képviselő-testület határozatára,

b)       a polgármester indítványára,

c)       a bizottság két tagjának indítványára,

d)       más bizottság elnökének indítványára.

(6) A jegyző biztosítja, hogy a megfelelő szakreferens szakmailag segítse a bizottság munkáját, gondoskodjon a születendő határozatok törvényességéről, végrehajtásáról és bizottsági koordinációjáról.

(7) A bizottság üléseiről jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és a bizottság által megválasztott hitelesítő tag írja alá.[23]

Pénzügyi-, Városfejlesztési- és Környezetvédelmi Bizottság (PVKB)

28. § (1) Általános feladatkörében:

a)       kötelezően véleményezi a hatáskörébe tartozó önkormányzati rendeleteket, illetve az át nem ruházható hatáskörébe tartozó képviselő-testületi döntéseket,

b)       javaslatot tesz más önkormányzatokkal való társulásra,

c)       figyelemmel kíséri a település kereskedelmi és szolgáltató egységeinek működését,

d)       javaslatot tesz pályázatok benyújtására, részt vesz az előkészítésében, figyelemmel kíséri az összegek felhasználását.

(2) Városfejlesztési, városüzemeltetési, környezetvédelmi feladatkörében:

a)        közreműködik a településfejlesztéssel és településrendezéssel kapcsolatos előterjesztések előkészítésében,

b)        véleményezi a közösségi beruházások terveit,

c)        javaslatot tesz az önkormányzat környezetvédelemmel kapcsolatos feladatainak megoldására,

d)        javaslatokat dolgoz ki a közterület-rendezésre,

e)        javaslatot tesz a műemlékvédelemmel és a helyi értékvédelemmel összefüggően,

f)         javaslatot tesz az állattartás és a kóbor állatok okozta problémák megoldására,

g)        javaslatokat terjeszt elő a mezőgazdasági, ipari és háztartási hulladékok elhelyezésé- re,

h)        javaslatot terjeszt elő az önkormányzat tájvédelmi feladataihoz, határozataihoz és rendeleteihez,

i)         figyelemmel kíséri a tájmeghatározó tényezők állapotát, javaslatokat fogalmaz meg, az ezzel kapcsolatos előterjesztéseket véleményezi,

j)         a táj állapotát módosító beavatkozásokat figyelemmel követi, véleményezi, javaslatokat terjeszt elő,

k)        az élő környezet állapotát károsító tényezők megelőzésére, elhárítására javaslatokat terjeszt elő,

l)         kölcsönös és rendszeres kapcsolatot tart a műszaki és építési osztály vezetőjével és a főépítésszel.

(3) Vagyongazdálkodási feladatkörében:

a)       a vagyongazdálkodással kapcsolatos elveket határozhat meg – különös tekintettel a vagyon hasznosítására, gyarapítására, megőrzésére,

b)       javaslatot tehet az önkormányzat ingatlan- (épület, lakás) és közművagyonának működtetésére,

c)       az önkormányzati vagyon nyilvántartását figyelemmel kíséri,

d)       a forgalomképes vagyonkör hasznosítására javaslatokat dolgozhat ki,

e)       a vagyonhasznosítási pályázatokat előkészíti, véleményezi.

(4) Pénzügyi, költségvetési feladatkörében:          

a)       a költségvetési koncepció, a költségvetési rendelet és a beszámolók elfogadásakor véleményt alkot, javaslatot tesz,

b)       figyelemmel kíséri a költségvetés kiadási és bevételi előirányzatainak év közbeni teljesülését, javaslatot tesz a gazdálkodással kapcsolatos korrekciókra,

c)       az éves ellenőrzési tervet és beszámolót véleményezi és ellenőrzi annak teljesülését,

d)       javaslatot tesz a Képviselő-testületnek a szükséges pénzügyi eszközök átcsoportosítására,

e)       javaslatot tehet helyi adók megállapítására,

f)        ellenőrzi a helyi önkormányzat és intézményeinek folyamatos gazdálkodását,

g)       ellenőrzi a költségvetési javaslat megalapozottságát, a bevételi előirányzatok teljesíthetőségét és célszerűségét,

h)       ellenőrzi az önkormányzat hitelfelvétel gazdasági megalapozottságát, azok felhasználását és törlesztését,

i)        ellenőrzi a helyi önkormányzat és intézmények költségvetési kiadásait,

j)        ellenőrzi a költségvetések végrehajtásáról készített zárszámadásokat,

k)       ellenőrizheti az önkormányzat és intézményeinek tulajdonában, illetőleg kezelésében lévő ingó és ingatlanvagyon – beleértve a résztulajdonban lévő vállalkozások – vagyonérték-megőrző, vagyongyarapító tevékenységét,

l)        ellenőriz minden olyan pénzügyi és gazdasági tevékenységet, amit a képviselő-testület a hatáskörébe utal.

 

Szociális és Egészségügyi Bizottság (SZEB)

29. § (1) Általános feladatkörében:

a)       rendszeres kapcsolatot tart az egészségügyi- és szociális intézmények vezetőivel,

b)       véleményt nyilvánít az egészségügyi- és szociális intézmények pályázat útján betöltendő munkaköreiről, véleményezi a pályázatokat; a vezetői kinevezéseket a képviselő-testület elé terjeszti,

c)       a költségvetés előkészítésénél javaslatot tesz a hatáskörébe tartozó költségekre, felosztásukra,

d)       a hatáskörébe tartozó önkormányzati rendelet-tervezeteket előkészíti és véleményezi,

e)       elfogadásra javasolja a szociális és egészségügyi intézmény működéséhez kapcsolódó beszámolót és munkatervet,

f)        figyelemmel kíséri a szociális és egészségügyi intézmények tevékenységét, összegyűjti a velük kapcsolatos lakossági véleményeket,

g)       véleményezi az egészségügyi-, illetve szociális intézmények átszervezésére, gazdálkodására vonatkozó elképzeléseket, illetve javaslatot tesz azokra,

h)       részt vehet a szociális- és egészségügyi fejlesztési programok, koncepciók kidolgozásában, javaslatot tehet, illetve véleményezheti azokat,

i)        eljár a képviselő-testület által a bizottság hatáskörébe utalt ügyekben.

(2) Szociális és gyermekjóléti feladatai:

a)    részt vesz a szociálpolitikai elvek és célkitűzések kidolgozásában,

b)    figyelemmel kíséri és segíti a szociálpolitikai elvek érvényesülését és a célkitűzések helyi végrehajtását, különösen a gyámügyi és szociális gondoskodás területén,

c)    részt vesz a jelentősebb szociálpolitikai intézkedések végrehajtásának ellenőrzésében,

d)    eljár a képviselő-testület által átruházott szociális- és gyermekjóléti hatósági ügyekben.

(3) Egészségügyi feladatkörében:

a)       tájékozódik a város közegészségügyi helyzetéről, jobbítására javaslatot tesz,

b)       javaslatot tesz az egészségügyi- és szociális intézmények létrehozására, illetve előkészíti azokat,

c)       véleményezi az egészségügy területén az átszervezésre, felújításra, nagy értékű szakmai beszerzésekre készült terveket,

d)       a szociális és egészségügyi intézmények működésével kapcsolatosan adatokat kérhet be, vagy az intézmény belső ellenőrzésére javaslatot tehet.

 

Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság (ÜOKB)

30. § (1) Feladatai az oktatás, a kultúra és a sport területén:

a)       részvétel a közművelődési és oktatásfejlesztési tervek, elvek és célkitűzések kidolgozásában,

b)       a költségvetés kialakításánál javaslattétel a művelődési, nevelési és oktatási intézmények fenntartására ill. működtetésére fordítandó összeg nagyságára, felhasználásának módjára és ütemezésére,

c)       az önkormányzat kulturális és oktatási célra használt vagyonának működtetési felügyelete,

d)       a közművelődéssel, oktatással kapcsolatos feladatok meghatározása, önkormányzati rendeletek előkészítése, véleményezése és ellenőrzése a nemzetiségi[24] önkormányzat(ok)kal egyeztetve,

e)       az intézmények igazgatói, vezetői pályázatainak véleményezése és értékelése, előterjesztése a képviselő-testület felé,

f)        kapcsolattartás az intézményekkel és vezetőikkel,

g)       kapcsolattartás a kulturális egyesületekkel,

h)       az önkormányzat művelődési, oktatási pályázatainak véleményezése,

i)        javaslattétel a kormányzat által kiírt közművelődési és oktatáspolitikai támogatások megpályázására,

j)        közreműködés az önkormányzat sporttal kapcsolatos célkitűzéseinek megvalósításában,

k)    a város sport és rekreációs életének koordinálása, javaslatok megfogalmazása a Képviselő-testület számára,

l)     a sportot érintő pénzügyi, gazdasági, vagyonjogi koncepciókkal kapcsolatos javaslattétel,

m)  a város sportéletét érintő előterjesztések véleményezése,

n)   az önkormányzat sportlétesítményei személyi és tárgyi feltételeinek, felszereltségének vizsgálata,

o)   javaslattétel a képviselő-testületnek minden a testedzéssel és a sportolási igények kielégítésével kapcsolatos ügyben,

p)    javaslattétel a sportegyesületek, szabadidő- és tömegsport-szervezetek támogatására,

q)   eljárás a képviselő-testület által a bizottság hatáskörébe utalt ügyekben.

(2) Ügyrendi feladatai:

a)       az önkormányzat Szervezeti és Működési szabályzata (SZMSZ) tervezetének előzetesen megtárgyalása, véleményezése,

b)       a szabályzat hatályosulásának figyelemmel kísérése, szükség esetén javaslattétel módosítására vagy új szabályzat alkotására,

c)       a képviselő-testület rendelettervezeteinek véleményezése, a rendeletek hatályosulásának vizsgálata,

d)       véleménynyilvánítás a Polgármesteri Hivatallal kapcsolatos szervezeti kérdésekben,

e)       javaslattétel a képviselő-testületnek olyan fegyelmi ügyben benyújtott előterjesztéshez, amelynek elbírálása az önkormányzat Képviselő-testületének hatáskörébe tartozik,

f)        a képviselő-testületi ülések napirendi pontjainak előkészítésének ügyrendi szempontból történő vizsgálata,

g)       a település közbiztonságát érintő megkeresésekkel, javaslatokkal kapcsolatos határozati javaslatok, rendelettervezetek véleményezése, előzetes megtárgyalása,

h)       a város közbiztonsági helyzete alakulásának figyelemmel kísérése, javaslattétel a szükséges lépésekre,

i)        eljárás a képviselő-testület által a bizottság hatáskörébe utalt ügyekben,

j)        javaslattétel a Képviselő-testület részére a polgármester esetleges jutalmának megállapítására és szabadságolási ütemtervének elfogadására.[25]

(3) Vagyonnyilatkozatokkal és képviselői összeférhetetlenséggel kapcsolatos tevékenysége:

a)       A polgármester és a települési képviselők összeférhetetlenségi eljárásával és a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatok elvégzése. A vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatok elvégzéséhez a Polgármesteri Hivatal technikai, támogató tevékenységet nyújt.

b)       Nyilvántartja és ellenőrzi a polgármester és a települési képviselők vagyonnyilatkozatait [26] az SZMSZ rendelkezései alapján. Ennek keretében:

ba)        Átadás-átvételi elismervény ellenében veszi át a vagyonnyilatkozatokat, nyilvántartást vezet a vagyonnyilatkozatokról.

bb)        Az Önkormányzati választásokat követően valamennyi képviselőnek az alakuló üléstől számított 30 napon belül visszaadja a vagyonnyilatkozatát.

bc)        Biztosítja a települési képviselő vagyonnyilatkozatának nyilvánosságát. Ennek keretében a polgármester és a képviselők nyilvános vagyonnyilatkozatát a Polgármesteri Hivatal jegyzői szobájának páncélszekrényében helyezi el.

bd)        A nyilvános vagyonnyilatkozatokba történő betekintés lebonyolításához a szükséges technikai segítséget az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke és egy tagja együttesen nyújtja. A páncélszekrény kulcsát az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke őrzi.

be)        Az azonosító adatokba és a hozzátartozók vagyonnyilatkozatába az érdeklődők nem tekinthetnek bele.

bf)         Az azonosító adatokba, valamint a hozzátartozói nyilatkozatokba csak a bizottság tekinthet be, ellenőrzés céljából. Az azonosító adatokat és a hozzátartozói nyilatkozatokat tartalmazó zárt borítékokat a jegyzői szoba páncélszekrényében tárolják. A lezárt páncélszekrényt az Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság elnökének és bármely tagjának együttes jelenlétében lehet kinyitni és bezárni.

c)        Felel azért, hogy a vagyonnyilatkozatot az adatvédelmi szabályoknak megfelelően kezeljék és őrizzék.

 

Előkészítő és Bíráló Bizottság

31. § (1) Az Előkészítő és Bíráló Bizottság működésével kapcsolatos szabályokat a Képviselő-testület által elfogadott Közbeszerzési Szabályzat és a Beszerzési Szabályzat határozza meg.

(2) Előkészítő és Bíráló Bizottság a Közbeszerzési Szabályzatban meghatározottakon kívül bontja a nem közbeszerzés-köteles szolgáltatásokra, építésekre, árubeszerzésekre stb. vonatkozó árajánlatkérések alapján zárt borítékban beérkezett árajánlatokat is.

 

Tanácsnok

 

31/A. §[27] (1) A Képviselő-testület a műszaki és közlekedési önkormányzati feladatok hatékony végrehajtására, felügyeletére, ellenőrzésére, a megfelelő munkamegosztás kialakítása érdekében, műszaki és közlekedési ügyeket felügyelő tanácsnokot választ.

 

(2) A tanácsnok olyan önkormányzati képviselő, aki saját képviselői feladatán felül felügyeli a képviselő-testület által meghatározott feladatkörök ellátását.

 

(3) A tanácsnokot tiszteletdíj és természetbeni juttatás illeti meg a helyi önkormányzati képviselők és bizottsági tagok tiszteletdíjáról, költségtérítéséről szóló önkormányzati rendeletben meghatározott mértékben.

 

(4) A tanácsnok megbízatása - a feladat jellegétől függően - szólhat az önkormányzati ciklus időtartamára vagy meghatározott időre. A tanácsnoki megbízás megszűnik:

a) a tanácsnoki tisztségről történő lemondással,

b) a tanácsnoki tisztség képviselő-testület általi visszavonásával, vagy

c) a képviselő megbízatása megszűnésével.

31/B. §[28] A műszaki és közlekedési ügyeket felügyelő tanácsnok feladatai:

a)      Kezdeményezi

-        utak, parkok, játszóterek felújítását, építését,

-        a várost érintő forgalomtechnikai és tömegközlekedési javaslatok kidolgozását,

-        egyéb önkormányzati beruházásokat.

 

b)     Ellenőrzi és véleményezi

-        a költségvetési rendeletben jóváhagyott útépítéssel és fenntartással, közmű- és kertépítéssel, valamint parkfenntartással kapcsolatos feladatok végrehajtását,

-        a közterületek használatáról szóló önkormányzati rendelet érvényesülését,

-        a közterületeken végzendő, a költségvetésben nem nevesített kisebb volumenű felújítási, javítási (út, járda, park, stb.) feladatok fontossági sorrendjét.

 

c)      Javaslatot tesz a polgármesternek a városüzemeltetés területén végzendő, a költségvetésben nem nevesített kisebb volumenű felújítási, javítási munkák (út, járda, park, stb.) elvégzésére.

d)     Kapcsolatot tart a Pilisvörösvári Polgármesteri Hivatal műszaki és közlekedési ügyekkel foglalkozó munkatársaival munkájuk elősegítése érdekében.

      

 

Helyi Szociálpolitikai Kerekasztal

 

32. § A Helyi Szociálpolitikai Kerekasztal működésével kapcsolatos szabályokat a 4/2009. (III. 30.) számú önkormányzati rendelet szabályozza.

 

VI. FEJEZET

A képviselő-testület tisztségviselői

33. §[29] A helyi önkormányzat tisztségviselői: a polgármester és a képviselő-testület által választott alpolgármester, valamint a jegyző.

A polgármester

34. § (1) A polgármester a választópolgárok által közvetlenül megválasztott tisztségviselő, az önkormányzat képviselő-testületének elnöke.

(2) A polgármester megbízatását főállásban látja el.

(3) A polgármesterre ruházott hatáskörök jegyzékét az SZMSZ 1. sz. melléklete tartalmazza.

(4) A polgármester egyéb munkáltatói jogokkal kapcsolatos kéréseit az Képviselő-testület[30] engedélyezi.[31]

A polgármester feladatai

35. § (1) A polgármester az Mötv. 67. § rendelkezései szerint látja el feladatait.

(2) A polgármester egyéb feladatai:

a)       gyakorolja a testület által átruházott hatásköröket,

b)       segíti és koordinálja az önkormányzati képviselők és a bizottságok munkáját;

c)       fogadóórát tart;

d)       ápolja az önkormányzat hazai és nemzetközi kapcsolatait;

e)       részt vesz a hivatali vezetői értekezleteken,

f)        részt vesz az önkormányzati társulási üléseken.

 

Az alpolgármesterek

36. § (1)[32] A képviselő-testület az Mötv. 43. § (3) bekezdése alapján egy társadalmi megbízatású alpolgármestert választ.

(2) [33]

 

A jegyző, aljegyző

37. § (1) A polgármester az Mötv. 82. § alapján nevezi ki a jegyzőt és aljegyzőt.

(2) A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén – legfeljebb hat hónap időtartamra – a polgármester megbízása alapján az Igazgatási Osztályvezető láthatja el a jegyzői feladatokat.

(3) A jegyző az Mötv. 81. §-ának megfelelően vezeti a polgármesteri hivatalt.

 

(4) A jegyző a képviselő-testület és a bizottságok működése, döntése kapcsán az esetleges jogszabálysértő gyakorlatot köteles jelezni. Jelzési kötelezettségének az ülésen szóban, vagy az ülés után írásban is eleget tehet.

 

 

VII. FEJEZET

PILISVÖRÖSVÁRI POLGÁRMESTERI HIVATAL

 

39. § (1) A polgármesteri hivatal önállóan gazdálkodó költségvetési szerv. A polgármesteri hivatal hivatalos elnevezése: Pilisvörösvári Polgármesteri Hivatal, székhelye: 2085 Pilisvörösvár, Fő tér 1.

(2) A polgármesteri hivatal belső szervezeti tagozódása az alábbi:[34]

a)     Szervezési Csoport,

b)     Igazgatási Osztály,

c)      Gazdálkodási Osztály,

d)     Műszaki Osztály,

e)      Városgondnoksági Csoport[35],

f)       [36]

(3) A szervezeti egységek, az osztályok élén a jegyző által, a polgármester egyetértésével kinevezett vezető megbízású köztisztviselők, osztályvezetők állnak.

(4) A polgármesteri hivatal saját ügyrendje szerint működik, amelyet a polgármester és a jegyző állapít meg, és amely a hivatal feladatait valamint a belső szervezeti egységek, és a dolgozók közötti munkamegosztás részletes szabályait tartalmazza.

(5) A hivatalon belüli kiadmányozást – feladat- és hatáskörén belül – a polgármester és a jegyző külön intézkedésben szabályozza, mely a hivatali SZMSZ melléklete (Kiadmányozás rendjéről szóló szabályzat).

(6) A települési képviselő a polgármesteri hivataltól a polgármester vagy a jegyző útján igényelheti a képviselői munkájához szükséges tájékoztatást és ügyviteli közreműködést.

(7)[37] A polgármesteri hivatal munkarendje:

a)    Fő tér 1., Polgármesteri Hivatal főépülete:

Hétfő:            8-17 óráig

Kedd:             8-16 óráig

Szerda:           8-17 óráig

Csütörtök:      8-16 óráig

Péntek:          8-14 óráig

       Az ügyfélfogadási rend az osztályokon:

Hétfő:            13-17 óráig

Szerda: 8:00 -12 óráig és 13-17 óráig

       Az ügyfélszolgálaton: a hivatali munkarend szerint.

b)[38]  [39]

(8) [40]

(9) A polgármesteri hivatalban a képzettségi pótlékra jogosító munkaköröket és képzettségeket a középfokú végzettségű köztisztviselők esetében az SZMSZ 4. sz. melléklete tartalmazza.

 

VIII. FEJEZET

Az önkormányzat gazdálkodása és vagyona

40. § (1) A képviselő-testület által jóváhagyott előirányzatok terhére a polgármester jogosult kötelezettséget vállalni a Beszerzési szabályzat, a Vagyonrendelet és a Közbeszerzési szabályzat valamint a magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseinek betartásával.

(2) A képviselő-testület az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht.) 23. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az éves költségvetéséről rendeletet alkot.

(3) Az önkormányzat vagyona a tulajdonából és az önkormányzatot megillető vagyoni értékű jogokból áll.

(4) Az önkormányzat vagyontárgyainak nyilvántartását, elidegenítésének, megterhelésének, vállalkozásba vitelének, illetve más célú hasznosításának lehetőségeit külön rendelet tartalmazza.

(5) A zárszámadással kapcsolatban az Áht. 91. § rendelkezéseit kell alkalmazni.

IX. Fejezet

Lakossággal való kapcsolattartás, tájékoztatás

Közmeghallgatás

40/A. §[41] (1) A Képviselő-testület évente legalább egyszer – a munkatervében meghatározott időpontban, általában október hónapban – az Mötv 54. § -a szerinti közmeghallgatást tart. A közmeghallgatásra a képviselő-testületi ülésre vonatkozó szabályok az irányadóak.

(2) A közmeghallgatás időpontját és helyét széles körben meg kell hirdetni. Az önkormányzat a közmeghallgatásról a település polgárait 15 nappal a közmeghallgatás előtt a helyben szokásos módon értesíti.

Lakossági fórumok

41. § A lakosság kezdeményezésére, a polgármester kezdeményezésére vagy a képviselők többségének javaslatára lakossági fórumot kell tartani, különösen a lakosságot érintő, fontosabb döntések előkészítésekor.

 

A kihirdetés helyben szokásos módja

42. § (1) A rendeletek és hirdetmények helyben szokásos módon történő kihirdetése a Fő tér 1. szám alatti hivatali főépület földszinti hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel történik.

(2) A hirdetmények, tájékoztatók a hivatali főépület hirdetőin kívül a városi honlap és helyi újság mellett megjelennek a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, a hivatali épületek hirdetőin és a főépület előtti hirdetőkön is.

(3) A lakossággal való élő és szorosabb kapcsolattartást szolgálja az önkormányzat honlapja (www.pilisvorosvar.hu), a Vörösvári Újság, valamint a Pilis Tv közvetítései.

X. FEJEZET

Együttműködés a nemzetiségi önkormányzatokkal

43. § (1) A képviselő-testület biztosítja – költségvetési rendelet keretein belül – a nemzetiségi önkormányzat(ok) részére a működés(ük)höz szükséges feltételeket.

(2) A nemzetiségi önkormányzatot érintő kérdésekben az előterjesztéseket a nemzetiségi önkormányzat képviselői részére a képviselő-testület tagjainak történő anyagküldéssel egyidejűleg meg kell küldeni.

(3) Pilisvörösvár Önkormányzatának Képviselő-testülete a rendelkezésére álló anyagi eszközök arányában biztosítja – az éves önkormányzati költségvetési rendelet keretein belül – Pilisvörösvár Német Nemzetiségi Önkormányzata [42] részére a működéséhez szükséges feltételeket az alábbiak szerint:[43]

a) Az Önkormányzat a Nemzetiségi Önkormányzat[44] üléseinek, közmeghallgatásainak lebonyolításához szükséges helyiséget ingyenesen biztosítja.[45]

b) A képviselő-testület a polgármesteri hivatalon keresztül biztosítja a Nemzetiségi Önkormányzat kérésének megfelelően a postai, kézbesítési, gépelési, sokszorosítási feladatok ellátását és az ezzel járó költségek viselését, a Nemzetiségi Önkormányzat működéséhez szükséges tárgyi és személyi feltételeket.

c) A Nemzetiségi Önkormányzat képviselő-testületi ülésein, közmeghallgatásán a jegyző és a Polgármesteri Hivatal témafelelősei részt vesznek.

d) A Nemzetiségi Önkormányzat működésével, gazdálkodásával kapcsolatos nyilvántartási, iratkezelési feladatokat a jegyző a Polgármesteri Hivatal gazdálkodási osztályán keresztül biztosítja.

e) A Nemzetiségi Önkormányzat üléseinek előkészítését (meghívók, előterjesztések kiküldése, jegyzőkönyvek előkészítése, sokszorosítás, jegyzőkönyv közzététele stb.) a jegyző a Polgármesteri Hivatal titkárságán keresztül biztosítja.

f) Ahhoz, hogy az Önkormányzat és a jegyző, illetve a Polgármesteri Hivatal fenti, és jelen együttműködés szerinti valamennyi kötelezettségeit teljesíteni tudja, a [46]Nemzetiségi Önkormányzat elnökének szoros együttműködése, iránymutatása szükséges.

 

(4)  A Német Nemzetiségi Önkormányzat [47]tagjainak névsorát az SZMSZ 2. függeléke tartalmazza.[48]

(5) Pilisvörösvár Város Önkormányzata és a Német Nemzetiségi Önkormányzat közötti együttműködés részleteit a 2012. február 03. napján kelt, évente felülvizsgálatra kerülő együttműködési megállapodás szabályozza.

 

(6) A Német Nemzetiségi Önkormányzat működésének részleteit a Német Nemzetiségi Önkormányzat Szervezeti és működési szabályzata határozza meg.

(7).[49] [50]

(8).[51] [52]

XI. FEJEZET

ÁTMENETI ÉS ZÁRÓRENDELKEZÉSEK

Mellékletek, függelékek

44. § (1) Az SZMSZ melléklete: [53]

1. melléklet         A Képviselő-testület által a polgármesterre és a bizottságokra ruházott hatáskörök,

2. melléklet         A Képviselő-testület által a jegyzőre ruházott hatáskörök,

3. melléklet         A belső ellenőrzésről,

4. melléklet         A középfokú végzettségű köztisztviselők képzettségi pótléka,

5. melléklet         A Polgármesteri Hivatal szervezeti egységei vezetői szintjének meghatározása,

6. melléklet         Pilisvörösvár Város Önkormányzatának szakfeladatrendje,

7. melléklet         Az előterjesztések rendje, valamint a határozatok és a rendeletalkotás általános szabályai.

(2) Az SZMSZ függelékei:

1. függelék          A Képviselő-testület tagjai,

2. függelék          A Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjai, [54]

3. függelék          A Képviselő-testület bizottságai,

4. függelék          Jogszabályi segédlet. 

45. § (1) Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Szervezeti és működési szabályzatáról szóló 12/2011. (IV. 04.) önkormányzati rendelet és az ezt módosító önkormányzati rendeletek.

Pilisvörösvár, 2013. március 7.

 

                          Gromon István                                            Dr. Krupp Zsuzsanna

                           polgármester                                                          jegyző

 

Jelen rendelet Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 12/2011. (IV. 04.) rendeletének 42. §-a alapján kihirdetésre került Pilisvörösváron, 2013. március 12. napján.

 

Pilisvörösvár, 2013. március 12.

                                                                                    Dr. Krupp Zsuzsanna

                                                                                                 jegyző

 

 

Az egységes szerkezetbe foglalt rendelet hiteléül:

 

Pilisvörösvár, 2020. szeptember 5.

 

                                                                              Dr. Udvarhelyi István Gergely

                                                                                                 jegyző


SZMSZ 1. melléklete[55]

A Képviselő-testület által a polgármesterre ruházott hatáskörök

A Polgármester a következő rendeletek keretei között gyakorolja a Képviselő-testület által ráruházott hatásköröket:

 

[56]

-  6/2010. (III. 29.) a zajártalom elleni védekezés szabályairól,

-  25/2011. (IX. 30.) a zöldfelületek fenntartásáról,

-  4/2015. (II. 27.) a pénzbeli és természetbeni szociális támogatásokról,[57]

-  7/2011. (II. 28.) a közterületek használatáról,

-  8/1997. (VI. 30.) az önkormányzati lakások és helyiségek bérletére és elidegenítésére vonatkozó szabályokról,

-  17/2012. (IV. 02.) az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól,

-  az Önkormányzat aktuális éves költségvetési rendelete,

-  17/2000. (IX. 25.) a középületeknek és közterületeknek nemzeti és városi ünnepeken történő fellobogózásáról,

-  1/2003. (I. 27.) a város fejlődését biztosító kulturális és sportközpont létesítéséről,

-  6/2011. (II. 28.) a városképet meghatározó reklámok, homlokzati szerkezetek és köztárgyak elhelyezéséről.

 

A Képviselő-testület által a bizottságokra ruházott hatáskörök

Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság (ÜOKB)

Az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális és Bizottság a 64/2004. (III. 25.) Kt. sz. határozat keretei között átruházott hatáskörben végzi a Művészetek Háza – Kulturális Központ és Városi Könyvtár, Pilisvörösvár szakmai tevékenységéről szóló éves beszámoló és az éves munkaterv, valamint a továbbképzési tervek módosításának jóváhagyását.

 

Az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság átruházott hatáskörben az óvodák beiratkozási időszakát is meghatározza.

 

Az Ügyrendi, Oktatási és Kulturális Bizottság átruházott hatáskörben jóváhagyja az Esélyegyenlőségi Tervet.

 

Szociális és Egészségügyi Bizottság (SZEB)

A Szociális és Egészségügyi Bizottság a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben eljár a következő rendeletek keretei között:

 

- 4/2015. (II. 27.) a pénzbeli és természetbeni szociális támogatásokról,[58]

- 6/2014. (II. 07.) a szociális és gyermekjóléti szolgáltatásokról,[59]

- az éves költségvetési rendelet szerint átruházott hatáskörben.

 

 

 

 

 

SZMSZ 2. melléklete[60] [61]

A Képviselő-testület által a jegyzőre ruházott hatáskörök

 

A Jegyző a következő rendeletek keretei között gyakorolja a Képviselő-testület által ráruházott hatásköröket:

− 4/2015. (II. 27.) a pénzbeli és természetbeni szociális támogatásokról,[62] [63]

- 8/2017. (II. 27.) a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről.

 

 

SZMSZ 3. melléklete[64]

A belső ellenőrzésről

Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban Áht.), a végrehajtására kiadott 368/2011. (XII. 31.) Kormányrendelet (a továbbiakban Ávr.), továbbá a költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ber.) alapján Pilisvörösvár Város Önkormányzata és az általa irányított költségvetési szervek és ellátott szakfeladatok belső ellenőrzési feladatait külső erőforrás bevonásával látja el.

A belső ellenőrzési tevékenység független, belső ellenőri nyilvántartásba vett – s ezt évente igazoló – személy foglalkoztatását biztosító külső erőforrás (szervezet) bevonásával kerül ellátása.

A feladatellátás részletes szabályait a Belső Ellenőrzési Kézikönyv és Pilisvörösvár Város Polgármesteri Hivatalának Szervezeti és Működési Szabályzatának a költségvetési ellenőrzésről szóló rendelkezései tartalmazzák.

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. Törvény (a továbbiakban: Mötv. ) 2013.január1. napjától hatályos rendelkezései (119. – 120. §.), és a jelenleg hatályos Mötv. 119. § (3) bekezdés alapján a jegyző köteles olyan pénzügyi irányítási és ellenőrzési rendszert működtetni, mely biztosítja a helyi önkormányzat rendelkezésére álló források szabályszerű, szabályozott, gazdaságos, hatékony és eredményes felhasználását.

Az Áht. 69.§ (2) bekezdés alapján a belső kontrollrendszer – beleértve a belső ellenőrzést – létrehozásáért, működtetéséért és fejlesztésért a költségvetési szerv vezetője felelős az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók figyelembevételével.

A fentiek és az Áht. 70.§ (1) bekezdés alapján a belső ellenőrzés kialakításáról, megfelelő működtetéséről és függetlenségének biztosításáról a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője köteles gondoskodni.

A belső ellenőrzés bizonyosságot adó és tanácsadó tevékenység keretében a jogszabályoknak és a belső szabályzatoknak való megfelelést, a tervezést, gazdálkodást, és a közfeladatok ellátását vizsgálva megállapításokat és javaslatokat fogalmaz meg a költségvetési szerv vezetője részére, annak érdekében, hogy az ellenőrzött szerv működését fejlessze és eredményességét növelje.

A belső ellenőrzés szakmai gyakorlatának nemzetközi normái szerint a belső ellenőrzési tevékenységnek értékelnie kell a vizsgált szervezet irányítását, működését és információs rendszerét fenyegető kockázatokat a pénzügyi és működési adatok megbízhatósága és zártsága, a működési folyamatok hatékonysága és eredményessége, a vagyonvédelem, a törvények, a szabályzatok, irányelvek, eljárások és szerződések betartása területén.

A központi jogszabályok, a központi jogharmonizációs és koordinációs feladatkörében a minisztérium által kiadott Módszertani Útmutatók standardizált módon meghatározzák, illetve segítik a tervezést, a tárgyévre tervezett belső ellenőrzési tevékenységet.

A belső ellenőrzés általános stratégiai célja, hogy rendszerszemléletű megközelítéssel, a kockázatkezelési, kontroll és szervezetirányítási rendszerek módszeres értékelésével, javításával hozzájáruljon az önkormányzat gazdasági programjában meghatározott célkitűzések eléréséhez.

Az ellenőrzési feladatok végrehajtásának elsődleges célja:

     Pilisvörösvár Város Önkormányzat és az intézményei zavartalan, szabályszerű működésének támogatása,

     az eszközökkel és forrásokkal való hatékony gazdálkodás elősegítése, vagyonvédelem.

A fenti célok elérése érdekében biztosított a belső ellenőrök függetlensége.

A belső ellenőrzés tevékenységének megszervezése négy éves időszakot magába foglaló stratégiai terv és éves ellenőrzési terv alapján történik.

A belső ellenőrzés feladattervét kockázatelemzés alapján hajtja végre.

Az éves belső ellenőrzési terv elkészítésénél az ellenőrzés fókuszába került a költségvetési szervre vonatkozó jelentősebb változások, mint például az átszervezés, előző években történt intézményi összevonás, megszűnés, átalakulás, stb.

A belső ellenőrzés fókuszában a pályázati támogatások szabályszerű felhasználásának ellenőrzése, az európai uniós forrás támogatásával megvalósuló fejlesztések vizsgálata, a pályázati rendszer kialakítása, működtetése áll.

Az éves ellenőrzési tervben szerepeltetve van a főkönyvi könyvelés és az analitikus nyilvántartásokkal kapcsolatos egyezőség, a központi költségvetési támogatások ellenőrzése.

A belső ellenőrzés fontos feladata a potenciális hibák megelőzése érdekében, hogy a megjelenő új, illetve jelentős mértékben módosuló jogszabályok értelmezéséhez, egységes végrehajtásához segítséget nyújtson, együttműködve az ellenőrzött költségvetési, illetve egyéb szervezettel.

A jogi szabályozásban, valamint a Módszertani Útmutatóban foglaltak szerint a belső ellenőrzés hangsúlyának folyamatosan át kell helyeződnie a lényegi feladatára, a kockázatokat kezelni hivatott kontroll rendszer értékelésére. A belső ellenőrzésnek bizonyosságot kell nyújtania a szerv vezetőjének az általa kiépített és működtetett pénzügyi irányítási és kontroll rendszerek megfelelőségét illetően.

A helyi önkormányzatokra vonatkozó jogszabályi módosítás – Mötv. 119. § – folytán az általános hatásköri szabályok szerint a képviselő-testület hatáskörébe tartozik az éves belső ellenőrzési terv jóváhagyása.

Az egyes ellenőrzések lefolytatásának eljárási szabályai a Ber. alapján kerülnek ellátásra.

Tekintettel arra, hogy a belső ellenőrzés külső szakértő igénybe vételével történik, ezért a belső ellenőrzési vezetői feladatok is általa kerülnek ellátásra.

A belső ellenőrzés függetlenségét biztosító szervezeti felépítést a Belső ellenőrzési kézikönyv tartalmazza.

A belső ellenőrzést végző szerv képviseletében eljáró belső ellenőr feladatainak maradéktalan ellátása érdekében az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység

–       bármely helyiségébe beléphet,

–       számára akadálytalan hozzáférést kell biztosítani valamennyi irathoz, adathoz és informatikai rendszerhez,

–       kérésére az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység bármely dolgozója köteles szóban vagy írásban információt szolgáltatni.

A belső ellenőrzést végző szerv képviseletében eljáró belső ellenőr az ellenőrzött szervnél, illetve szervezeti egységnél

–     államtitkot, szolgálati titkot, üzleti titkot tartalmazó iratokba és más dokumentumokba is betekinthet, azokról másolatot, kivonatot kérhet, illetve

–     személyes adatokat kezelhet, a jogszabályokban meghatározott adat- és titokvédelmi előírások betartásával.

A belső ellenőrzési tevékenység során szabályszerűségi, pénzügyi, rendszerellenőrzéseket, teljesítmény-ellenőrzéseket, illetve informatikai ellenőrzéseket kell végezni.

 

SZMSZ 4. melléklete[65]

 

A középfokú végzettségű köztisztviselők képzettségi pótléka

 

Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testületének felhatalmazása alapján a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 142. §-a alapján a hivatali szervezet vezetője a Kormány által meghatározott rendben képzettségi pótlékot állapíthat meg.

 

A szabályozás célja, hogy elismerje a köztisztviselőknek az önkormányzat által hasznosítható –alkalmazási feltételeken túli- további szakképzettségét, és egyben ösztönözze a további képzettség megszerzésére irányuló törekvéseket.

 

A közszolgálati tisztviselők részére adható juttatásokról és egyes illetménypótlékokról szóló 249/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet 2. § (1) A feladatkör szakszerűbb ellátását biztosító tudományos fokozat, valamint a feladatkörön belüli szakosodást elősegítő további szakképesítés, szakképzettség elismeréseként a közigazgatási szerv kormánytisztviselői, köztisztviselői számára a hivatali szervezet vezetője - a közigazgatási szerv személyi juttatása előirányzata terhére - képzettségi pótlékot állapíthat meg.

(2) Képzettségi pótlék állapítható meg annak a kormánytisztviselőnek, köztisztviselőnek is, aki a besorolásánál figyelembe vett iskolai végzettségénél magasabb szintű szakképesítéssel, szakképzettséggel rendelkezik, feltéve, ha az a munkakör ellátásához szükséges.

(3) A képzettségi pótlékra jogosító munkaköröket és képzettségeket a közszolgálati szabályzatban vagy ügyrendben kell feltüntetni.

(4) A képzettségi pótlék mértéke:

a) doktori (PhD) fokozat vagy a felsőoktatási törvényben meghatározott, azzal egyenértékű, vagy ennél magasabb tudományos fokozat esetén az illetményalap 75%-a,

b) felsőfokú iskolai rendszerű képzésben, továbbképzésben szerzett további szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 50%-a,

c) akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben vagy iskolarendszeren kívüli felsőfokú szakképzésben szerzett szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 40%-a,

d) iskolarendszeren kívüli középfokú szakképzésben szerzett további szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 30%-a.

(5) A több feltételnek is megfelelő kormánytisztviselő, köztisztviselő csak egy, a magasabb összegű pótlékra jogosult. A (4) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott több, a képzettségi pótlék szempontjából azonos szintű oklevél vagy szakképesítés esetén is csak egyszeres pótlék állapítható meg.

(6) A felsőfokú iskolai végzettségű kormánytisztviselő, köztisztviselő nem jogosult képzettségi pótlékra, ha a (4) bekezdés d) pontjában meghatározott további szakképesítéssel rendelkezik.

 

E melléklet a polgármesteri hivatal középfokú végzettségű köztisztviselőire terjed ki.

 

A képzettségi pótlékkal érintett munkakörök
és a képzettségi követelmények

 

1. Képzettségi pótlék illeti meg a Polgármesteri Hivatal középfokú iskolai végzettségű köztisztviselőjét a táblázatban felsorolt munkakör betöltése esetén, amennyiben az ugyanott felsorolt szakirányban, az alkalmazási feltételként meghatározott képzettségén túl, a munkakörénél felsorolt képzettségi irányban a Kttv. 142. §-a, és a közszolgálati tisztviselők részére adható juttatásokról és egyes illetménypótlékokról szóló 249/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 2. § szerinti képzettséggel rendelkezik.

 

2. A több feltételeknek is megfelelő köztisztviselő csak egy, a magasabb összegű képzettségi pótlékra jogosult.

 

3. A képzettségi pótlékkal érintett munkakörök és elismert további képzettségi előírások a következők.

 

Munkakör megnevezése

Szakképzettség megnevezése

Pénzügyi ügyintéző (k)

Számviteli ügyintéző (k)

Költségvetési ügyintéző (k)

 

Mérlegképes könyvelői szakképesítés

 

 

A képzettségi pótlék megállapításának rendje

 

4. A Polgármesteri Hivatal köztisztviselői esetében a képzettségi pótlék megállapításáról a táblázatban meghatározott feltételekkel és korlátozásokkal a jegyző, mint a hivatal vezetője dönt.

 

5. Nem tagadható meg a képzettségi pótlék attól a köztisztviselőtől, aki az e mellékletben meghatározott munkakörben dolgozik és a munkaköréhez elismert további képzettségekkel rendelkezik.

 

6. A képzettségi pótlék mértéke a Korm. r. 2. §-a alapján:

– akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben vagy iskolarendszeren kívüli felsőfokú szakképzésben szerzett szakképesítés, szakképzettség esetén az illetményalap 40 %-a.

 

 

 

 

SZMSZ 5. melléklete[66]

 

Pilisvörösvár Város Önkormányzatának

Polgármesteri Hivatala

szervezeti egységeinek vezetői szintjének meghatározása

 

1. A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 236. § (5) bekezdés c) pontjára tekintettel a Képviselő-testület a Polgármesteri Hivatal szervezeti egységeinek vezetői szintjét osztályvezetői szintnek felelteti meg.

 

2. A szervezeti egységek vezetőinek megszólítása: osztályvezető.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZMSZ 6. melléklete[67] [68] [69] [70] [71] [72] [73]

 

 

Pilisvörösvár Város Önkormányzata feladataihoz tartozó

Kormányzati funkciók

 

Kormányzati funkció

Kormányzati funkció megnevezése

011130

Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége

013320

Köztemető-fenntartás és működtetés

013350

Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok (önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek, irodák, más ingatlanok hasznosítása)

016080

Kiemelt állami és önkormányzati rendezvények

045160

Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása

051030

Nem veszélyes (települési) hulladék vegyes (ömlesztett) begyűjtése, szállítása, átrakása

064010

Közvilágítás

066010

Zöldterület kezelés

066020

Város-, községgazdálkodási és egyéb szolgáltatások

081030

Sportlétesítmények, edzőtáborok működtetése és fejlesztése

081071

Üdülői szálláshely szolgáltatás és étkeztetés

096015

Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben

096025

Munkahelyi étkeztetés köznevelési intézményben

107051

Szociális étkeztetés

041232

Start-munka program – Téli közfoglalkoztatás

041233

Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás

106020

Lakásfenntartással, lakhatással összefüggő ellátás

016010

Országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti képviselőválasztásokhoz kapcsolódó tevékenységek

011220

Adó-, vám-és jövedéki igazgatás

032020

Tűz-és katasztrófavédelmi tevékenységek

016020

Országos és helyi népszavazással kapcsolatos tevékenységek

104031

Gyermekek bölcsődei ellátása

104035

Gyermekétkeztetés bölcsődében, fogyatékosok nappali intézményében

104036

Munkahelyi étkeztetés bölcsődében

072111

Háziorvosi alapellátás

072112

Háziorvosi ügyeleti ellátás

072311

Fogorvosi alapellátás

 


SZMSZ 7. melléklete[74]

 

 

Az előterjesztések rendje, valamint a határozatok és

a rendeletalkotás általános szabályai

 

A képviselő-testület hatékony és törvényes működése érdekében biztosítani kell, hogy a képviselő-testület elé megfelelő tartalmú és színvonalú, valamint a jogszabályoknak megfelelő előterjesztések kerüljenek. A képviselő-testületi előterjesztések rendjére vonatkozó alapvető szabályokat a Szervezeti és működési szabályzat határozza meg, melynek végrehajtása érdekében a következők szerint kell eljárni:

 

Az előterjesztések általános rendje

 

1. A jegyző kézjegyével vagy észrevételével ellátott előterjesztést a képviselő-testület ülése előtt az illetékes bizottságok elé kell terjeszteni, melynek ülésére meg kell hívni a polgármestert, az alpolgármestert, a jegyzőt, a nemzetiségi önkormányzat elnökét és az előterjesztőt. A képviselő-testület elé csak a polgármester és a jegyző kézjegyével ellátott előterjesztés kerülhet, kivétel ez alól a bizottsági előterjesztés.  

 

Az előterjesztések tartalmi követelményei

 

2. Az előterjesztéseket az alábbiak figyelembevételével kell elkészíteni:

2.1 Az előzmények, a tényállás és szakmai vélemény tartalmazza azokat a tényeket, követelményeket, adatokat, információkat, amelyek az adott ügyben megalapozott döntés meghozatalához szükségesek. Amennyiben az adott ügyben a képviselő-testület már megelőzően határozatot hozott, utalni kell a végrehajtás tapasztalataira is.

2.2 Az előterjesztésnek határozati javaslatot is kell tartalmaznia, amely a tárgytól függően egyértelműen megfogalmazott, és a végrehajtás szempontjából ellenőrizhető feladatokat, pontos határidőt, valamint a végrehajtásért felelős személy megjelölését tartalmazza.

2.3 Az előterjesztésben minden esetben fel kell tüntetni, hogy elfogadásuk egyszerű, vagy minősített többséget igényel.

2.4 Javaslatot kell tenni a korábban hasonló tárgyban hozott határozatok hatályon kívül helyezésére, vagy érvényben tartására.

 

Az előterjesztések törvényességi ellenőrzése

3. A törvényességi ellenőrzés keretében az előterjesztéseket a jegyzővel egyeztetni kell.

3.1 A jegyző ellenőrzi, hogy az előterjesztés megfelel-e a jogszabályoknak. A törvényességi ellenőrzés keretében a jegyzőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az adott kérdés eldöntésére a képviselő-testület rendelkezik-e hatáskörrel, a határozati javaslat összhangban van-e a jogszabályokkal és a képviselő-testület rendeleteivel, határozataival.

3.2 Ha a jegyző azt állapítja meg, hogy az előterjesztés törvényességi szempontból, illetve a szabályokban foglalt követelményeknek nem felel meg, köteles az előterjesztőt és a polgármestert tájékoztatni.

3.3 Amennyiben a jegyző törvényességi véleményét az egyeztetés után is fenntartja, arról a képviselő-testületet tájékoztatja.


A képviselő-testület határozatainak

végrehajtásával és nyilvántartásával kapcsolatos feladatok

4.1 A Képviselő-testület határozatait a naptári év elejétől kezdődően folyamatos sorszámmal, a határozat meghozatala napjának megjelölésével kell nyilvántartani, utalva a határozatot kibocsátó szervre is (pld. Pilisvörösvár Város Önkormányzatának .... /20...(... hó ... nap) Kt. sz. határozata).

4.2 A Képviselő-testület határozatának végrehajtását azonnal meg kell kezdeni.

4.3 Amennyiben a határozat végrehajtása akadályba ütközik, az akadály felmerülésekor, de legkésőbb a határozat lejártát megelőző ülésen kell kérni a határidő módosítását.

4.4 A Képviselő-testület határozatairól határidős nyilvántartást is vezetni kell, melynek ügyrendi felelőse minden hónapban írásban tájékoztatja a testületi határozat felelőseit a következő hónapban lejáró határozatokról.

 

A rendeletalkotás szabályai

 

5. A Képviselő-testület feladatkörében, az Alaptörvény 32. cikkében, illetve az Mötv.42. § felhatalmazása alapján a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján – annak végrehajtására – önkormányzati rendeletet alkot az állampolgárokat érintő egyes ügyek helyi szabályozása érdekében.

5.1 A rendelet-tervezet formai követelményei:

a)       jelölését a jogszabályszerkesztésről szóló hatályos jogszabályok szerint kell elvégezni,

b)       a rendelettervezethez általános és részletes indokolást kell készíteni.

5.2 Az önkormányzati rendeletekről a Szervezési Csoport nyilvántartást vezet.

5.3 A hatályos önkormányzati rendeletek szövegét a Szervezési Csoport tartja nyilván.

5.4 Az önkormányzati rendeletek hatályon kívül helyezésére, módosítására, valamint kiegészítésére a rendeletalkotásra vonatkozó szabályok az irányadóak.

5.5 Az Ügyrend szerinti felelős szervezeti egység vezetőjének feladata, hogy a hatályba lépett magasabb rendű jogszabályokkal ellentétes önkormányzati rendelet módosítására, kiegészítésére vagy hatályon kívül helyezésére a jegyzőnek javaslatot tegyen.


SZMSZ 1. függeléke

A Képviselő-testület tagjai

 

1.)    Dr. Fetter Ádám polgármester

2.)    Strack Bernadett alpolgármester

3.)    Cser András[75]

4.)    Varga Péter

5.)    Mátrahegyi Erzsébet

6.)    Dr. Fetter Gábor

7.)    Spanberger Zsolt

8.)    Dr. Lehrer Anita

9.)    Dr. Lovász Ernő    

10.) [76] Preszl Gábor[77]

11.)  Pándi Gábor

12.)  Dr. Manhertz József Dávid

 

SZMSZ 2. függeléke

 

Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjai:

 

1.)    Sax László, elnök

2.)    Sax Ibolya, elnökhelyettes

3.)    Szabóné Bogár Erika

4.)    Feldhoffer János

5.)    Mirk Szilvia

 

Roma Nemzetiségi Önkormányzat tagjai:[78]

SZMSZ 3.  függeléke

 

A Képviselő-testület bizottságai és a tanácsnok

 

Ügyrendi-, Oktatási- és Kulturális Bizottság (ÜOKB) [79]

1)     Dr. Lehrer Anita elnök

2)     Spanberger Zsolt

3)     Pándi Gábor

4)     Dr. Fetter Gábor

5)     Scheller Katalin (nem képviselő bizottsági tag)

6)     Sax Ibolya (nem képviselő bizottsági tag)

7)     Zsámboki Szabolcs (nem képviselő bizottsági tag)

 

Szociális- és Egészségügyi Bizottság (SZEB) [80]

1.)    Mátrahegyi Erzsébet elnök

2.)    Dr. Fetter Gábor

3.)    Dr. Manhertz József Dávid

4.)    Dr. Lehrer Anita

5.)    Dr. Radnai Zoltán (nem képviselő bizottsági tag)

6.)    Nagy Katalin (nem képviselő bizottsági tag)

7.)    Dr. Mártai István (nem képviselő bizottsági tag)

 

 

Pénzügyi-, Városfejlesztési- és Környezetvédelmi Bizottság (PVKB)

1.)    Dr. Lovász Ernő elnök       

2.)    Varga Péter

3.)    Mátrahegyi Erzsébet

4.)    [81]

5.)    Cser András[82]

6.)    Szauter Gyula (nem képviselő bizottsági tag)

7.)    Tóth József (nem képviselő bizottsági tag)

8.)    Dr. Dely-Steindl Eszter (nem képviselő bizottsági tag)

 

 

Műszaki és közlekedési ügyeket felügyelő tanácsnok

1.)      Varga Péter[83]

SZMSZ 4.  függeléke

 

JOGSZABÁLYI KIVONAT

AZ SZMSZ ALKALMAZÁSÁHOZ

 

 

2011. évi CLXXXIX. törvény

Magyarország helyi önkormányzatairól

 

3. § (1) A helyi önkormányzás joga a települések (települési önkormányzatok) és a megyék (területi önkormányzatok) választópolgárainak közösségét illeti meg.

(2) Települési önkormányzatok a községekben, a városokban, járásszékhely városokban, megyei jogú városokban és a fővárosi kerületekben működnek.

(3) A fővárosi önkormányzat települési és területi önkormányzat.

(4) A választópolgárok választott képviselőik útján és a helyi népszavazáson történő részvételükkel gyakorolják az önkormányzáshoz való közösségi jogaikat.

4. § A helyi közügyek alapvetően a lakosság közszolgáltatásokkal való ellátásához, valamint a helyi önkormányzás és a lakossággal való együttműködés szervezeti, személyi és anyagi feltételeinek megteremtéséhez kapcsolódnak.

5. § A helyi önkormányzatok által ellátott, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében rögzített feladat- és hatáskörök jogszerű gyakorlása alkotmánybírósági és bírósági védelemben részesül.

6. § A helyi önkormányzat feladatai ellátása során:

a) támogatja a lakosság önszerveződő közösségeit, együttműködik e közösségekkel, biztosítja a helyi közügyekben való széles körű állampolgári részvételt;

b) erősíti a település önfenntartó képességét, feltárja lehetőségeit és hasznosítja saját erőforrásait;

c) egyes közszolgáltatások igénybevételét - törvény felhatalmazása alapján - rendeletében feltételekhez kötheti.

7. § (1) Az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés j) pontja szerint megkeresett szerv a helyi önkormányzat megkeresésére harminc napon belül érdemben köteles válaszolni.

(2) Amennyiben a tájékoztatás, a válaszadás vagy az intézkedés nem a megkeresett szerv hatáskörébe tartozik, az köteles a megkeresést nyolc napon belül áttenni a hatáskörrel rendelkező szervhez és erről a megkereső helyi önkormányzatot egyidejűleg tájékoztatni.

8. § (1) A helyi közösség tagjai a helyi önkormányzás alanyaként kötelesek:

a) öngondoskodással enyhíteni a közösségre háruló terheket, képességeik és lehetőségeik szerint hozzájárulni a közösségi feladatok ellátásához;

b) betartani és betartatni a közösségi együttélés alapvető szabályait.

(2) A helyi önkormányzat képviselő-testülete rendeletében meghatározhatja az (1) bekezdésben foglalt kötelezettségek tartalmát, elmulasztásuk jogkövetkezményeit.

II. FEJEZET

FELADAT- ÉS HATÁSKÖRÖK

Önkormányzati feladat- és hatáskörök

10. § (1) A helyi önkormányzat ellátja a törvényben meghatározott kötelező és az általa önként vállalt feladat- és hatásköröket.

(2) A helyi önkormányzat - a helyi képviselő-testület vagy a helyi népszavazás döntésével - önként vállalhatja minden olyan helyi közügy önálló megoldását, amelyet jogszabály nem utal más szerv kizárólagos hatáskörébe. Az önként vállalt helyi közügyekben az önkormányzat mindent megtehet, ami jogszabállyal nem ellentétes. Az önként vállalt helyi közügyek megoldása nem veszélyeztetheti a törvény által kötelezően előírt önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátását, finanszírozása a saját bevételek, vagy az erre a célra biztosított külön források terhére lehetséges.

(3) A helyi önkormányzat - törvényben meghatározott esetekben - az állammal kötött külön megállapodás alapján elláthat állami feladatokat. A megállapodásban rendelkezni kell a feladatellátás finanszírozásáról.

11. § (1) A községnek, a városnak, a járásszékhely városnak, a megyei jogú városnak, a fővárosnak és kerületeinek, valamint a megyei önkormányzatnak egymástól eltérő feladat- és hatáskörei lehetnek.

(2) Törvény a kötelező feladat- és hatáskör megállapításánál differenciálni köteles, figyelembe véve a feladat- és hatáskör jellegét, a helyi önkormányzatok eltérő adottságait, különösen

a) a gazdasági teljesítőképességet;

b) a lakosságszámot;

c) a közigazgatási terület nagyságát.

(3) Jogszabály a hatáskör telepítésével egyidejűleg meghatározza a feladat- és hatáskörellátáshoz szükséges minimális szakmai, személyi, tárgyi és gazdasági feltételeket.

12. § (1) A nagyobb gazdasági teljesítőképességű, lakosságszámú települési önkormányzat számára előírt kötelező feladat- és hatáskör ellátását - annak egyetértésével - más települési önkormányzat vagy társulása önként akkor vállalhatja, ha azt

a) a lakossági igények indokolják;

b) gazdaságosabban és legalább változatlan szakmai színvonalon;

c) többlet állami támogatás igénybevétele nélkül

képes ellátni.

(2) A feladat- és hatáskör vállalásáról a települési önkormányzat képviselő-testülete - a feladat- és hatáskör eredeti címzettjének előzetes egyetértése esetén - rendeletben, a társulás határozatban dönt a feladat- és hatáskör vállalás tervezett időpontját megelőzően legalább három hónappal korábban. Az (1) bekezdésben foglalt feltételek meglétét a kormányhivatal - indokolt esetben más állami szervek bevonásával - törvényességi felügyeleti eljárás keretében vizsgálja. Törvény vagy megállapodás eltérő rendelkezésének hiányában az ellátás megkezdésének időpontja a döntést követő év január 1. napja.

(3) A feladat- és hatáskör vállalása esetén a települési önkormányzat a központi költségvetéstől igényelheti a vállalt feladattal arányos fedezet biztosítását.

13. § (1) A helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatok különösen:

1. településfejlesztés, településrendezés;

2. településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása);

3. a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése;

4. egészségügyi alapellátás, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások;

5. környezet-egészségügy (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsálóirtás);

6. óvodai ellátás;

7. kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; filmszínház, előadó-művészeti szervezet támogatása, a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása;

8. szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások;

9. lakás- és helyiséggazdálkodás;

10. a területén hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása;

11. helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás;

12. honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás;

13. helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok;

14. a kistermelők, őstermelők számára - jogszabályban meghatározott termékeik - értékesítési lehetőségeinek biztosítása, ideértve a hétvégi árusítás lehetőségét is;

15. sport, ifjúsági ügyek;

16. nemzetiségi ügyek;

17. közreműködés a település közbiztonságának biztosításában;

18. helyi közösségi közlekedés biztosítása;

19. hulladékgazdálkodás;

20. távhőszolgáltatás;

21. víziközmű-szolgáltatás, amennyiben a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény rendelkezései szerint a helyi önkormányzat ellátásért felelősnek minősül.

(2) Törvény a helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó más helyi önkormányzati feladatot is megállapíthat.

15. § A helyi önkormányzat feladat- és hatásköreinek ellátása során - törvényben meghatározott módon és mértékben - biztosítja a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személy feladatellátásba történő bevonását.

 

 

III. FEJEZET

A HELYI ÖNKORMÁNYZATOK, SZERVEIK ÉS MŰKÖDÉSÜK

 

A települési önkormányzatok

 

21. § (1) A járásszékhely városi, valamint a városi önkormányzat - törvényben meghatározottak szerint - olyan közszolgáltatásokat lát el, melyeket saját területén és vonzáskörzetében, vagy a járás egész területén gazdaságosan, hatékonyan és a szakmai szabályok előírásainak megfelelően képes biztosítani.

A képviselő-testület

41. § (1) A helyi önkormányzat jogi személy, a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény jogi személyekre vonatkozó rendelkezéseit az e törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A képviselő-testületet a polgármester, a megyei közgyűlés elnöke, a főpolgármester képviseli.

(2) Az önkormányzati feladatok ellátását a képviselő-testület és szervei biztosítják. A képviselőtestület szervei: a polgármester, a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke, a képviselő-testület bizottságai, a részönkormányzat testülete, a polgármesteri hivatal, a megyei önkormányzati hivatal, a közös önkormányzati hivatal, a jegyző, továbbá a társulás.

(3) Önkormányzati döntést a képviselő-testület, a helyi népszavazás, a képviselő-testület felhatalmazása alapján a képviselő-testület bizottsága, a részönkormányzat testülete, a társulása, a polgármester, továbbá a jegyző hozhat.

(4) A képviselő-testület - e törvényben meghatározott kivételekkel - hatásköreit a polgármesterre, a bizottságára, a részönkormányzat testületére, a jegyzőre, a társulására ruházhatja át. E hatáskör gyakorlásához utasítást adhat, e hatáskört visszavonhatja.

(5) Az átruházott hatáskör tovább nem ruházható.

(6) A képviselő-testület a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására - jogszabályban meghatározottak szerint - költségvetési szervet, a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezetet (a továbbiakban: gazdálkodó szervezet), nonprofit szervezetet és egyéb szervezetet (a továbbiakban együtt: intézmény) alapíthat, továbbá szerződést köthet természetes és jogi személlyel vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettel.

(7) A helyi önkormányzat képviselő-testülete - amennyiben törvény kivételt nem tesz - kinevezi az intézmény vezetőjét.

(8) Törvény előírhatja, hogy meghatározott közszolgáltatást kizárólag erre a célra alapított költségvetési szerv, olyan állami vagy legalább többségi önkormányzati tulajdonban álló, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, amelyben az állam vagy az önkormányzat legalább többségi befolyással bír vagy e gazdasági társaság legalább többségi tulajdonában álló és legalább többségi befolyása alatt álló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság vagy önkormányzati társulás láthat el.

(9) A helyi önkormányzat képviselő-testülete az államháztartáson kívüli forrás átvételére és átadására vonatkozó rendelkezéseket rendeletben szabályozza.

42. § A képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át:

1. a rendeletalkotás;

2. szervezetének kialakítása és működésének meghatározása, a törvény által hatáskörébe utalt választás, kinevezés, vezetői megbízás;

3. a helyi népszavazás elrendelése, kitüntetések és elismerő címek alapítása;

4. a gazdasági program, a hitelfelvétel, a kötvénykibocsátás, a kölcsönfelvétel vagy más adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás, alapítványi forrás átvétele és átadása;

5. önkormányzati társulás létrehozása, megszüntetése, abból történő kiválás, a társulási megállapodás módosítása, társuláshoz, érdekképviseleti szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás;

6. megállapodás külföldi önkormányzattal való együttműködésről, nemzetközi önkormányzati szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás;

7. intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése;

8. közterület elnevezése, köztéri szobor, műalkotás állítása;

9. eljárás kezdeményezése az Alkotmánybíróságnál;

10. a bíróságok ülnökeinek megválasztása;

11. állásfoglalás intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést is érinti;

12. a települési képviselő, polgármester méltatlansági és a vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatos, továbbá összeférhetetlenségi ügyében való döntés;

13. az önkormányzati képviselői megbízatás megszűnéséről való döntés, ha a képviselő egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésén;

14. a településfejlesztési eszközök és a településszerkezeti terv jóváhagyása;

15. területszervezési kezdeményezés;

16. amit törvény a képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe utal.

A képviselő-testület működése

43. § (1) A képviselő-testület az alakuló ülését a választást követő tizenöt napon belül tartja meg.

(2) Az alakuló ülést a polgármester hívja össze és vezeti. A megyei közgyűlés alakuló ülését a választást követő tizenöt napon belül a korelnök hívja össze, és vezeti a megyei közgyűlés új elnökének szervezeti és működési szabályzat szerinti megválasztásának időpontjáig.

(3) A képviselő-testület az alakuló vagy az azt követő ülésen e törvény szabályai szerint megalkotja vagy felülvizsgálja szervezeti és működési szabályzatáról szóló rendeletét, a polgármester előterjesztése alapján megválasztja a bizottság vagy bizottságok tagjait, az alpolgármestert, alpolgármestereket, dönt illetményükről, tiszteletdíjukról.

44. § A képviselő-testület szükség szerint, a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott számú, de évente legalább hat ülést tart. Az ülést tizenöt napon belüli időpontra össze kell hívni a települési képviselők egynegyedének, a képviselő-testület bizottságának, valamint a kormányhivatal vezetőjének a testületi ülés összehívásának indokát tartalmazó indítványára. Az indítvány alapján a testületi ülést a polgármester hívja össze a testületi ülés indokának, időpontjának, helyszínének és napirendjének meghatározásával.

45. § A képviselő-testület ülését a polgármester hívja össze és vezeti, akadályoztatása esetén e hatáskörét az alpolgármester, több alpolgármester esetén a polgármester által kijelölt alpolgármester gyakorolja. A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, a tartós akadályoztatásuk esetére a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik a képviselő-testület összehívásának, vezetésének a módjáról.

46. § (1) A képviselő-testület ülése nyilvános.

(2) A képviselő-testület

a) zárt ülést tart önkormányzati hatósági, összeférhetetlenségi, méltatlansági, kitüntetési ügy tárgyalásakor, fegyelmi büntetés kiszabása, valamint vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás esetén;

b) zárt ülést tart az érintett kérésére választás, kinevezés, felmentés, vezetői megbízás adása, annak visszavonása, fegyelmi eljárás megindítása és állásfoglalást igénylő személyi ügy tárgyalásakor;

c) zárt ülést rendelhet el a vagyonával való rendelkezés esetén, továbbá az általa kiírt pályázat feltételeinek meghatározásakor, a pályázat tárgyalásakor, ha a nyilvános tárgyalás az önkormányzat vagy más érintett üzleti érdekét sértené.

(3) A zárt ülésen a képviselő-testület tagjai, a nem a képviselő-testület tagjai közül választott alpolgármester és a jegyző, aljegyző, aljegyzők, továbbá meghívása esetén a polgármesteri hivatal vagy a közös önkormányzati hivatal ügyintézője, az érintett és a szakértő vesz részt. A nemzetiségi önkormányzat elnöke kizárólag az általa képviselt nemzetiséget érintő ügy napirendi tárgyalásakor vehet részt a zárt ülésen. Törvény vagy önkormányzati rendelet előírhatja, mely esetben kötelező az érintett meghívása.

47. § (1) A képviselő-testület akkor határozatképes, ha az ülésen az önkormányzati képviselőknek több mint a fele jelen van. A határozatképességet folyamatosan figyelemmel kell kísérni.

(2) A javaslat elfogadásához az egyszerű többséget igénylő javaslat esetén a jelen levő önkormányzati képviselők, minősített többséget igénylő javaslat esetén az önkormányzati képviselők több mint a felének igen szavazata szükséges. A betöltetlen önkormányzati képviselői helyet a határozatképesség szempontjából betöltöttnek kell tekinteni.

(3) A fővárosi közgyűlésben a (2) bekezdést úgy kell alkalmazni, hogy a javaslat elfogadásához a (2) bekezdés szerinti szavazatarány mellett a főváros lakosságszámának együttesen több mint a felét kitevő lakosságszámú fővárosi kerületek polgármestereinek igen szavazata is szükséges.

(4) A (3) bekezdés szerinti esetben a lakosságszám megállapításakor a fővárosnak, valamint a fővárosi kerületeknek a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választása évének január 1-jén meglévő lakosságszámát kell figyelembe venni.

48. § (1) A képviselő-testület a döntéseit (határozat, rendelet) nyílt szavazással hozza.

(2) A nyílt szavazás módjának meghatározásáról a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik.

(3) A képviselő-testület név szerint szavaz az önkormányzati képviselők egynegyedének indítványára, továbbá név szerinti szavazást rendelhet el a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott esetekben. Ugyanazon döntési javaslat esetében egy alkalommal lehet név szerinti szavazást javasolni. Nem lehet név szerinti szavazást tartani a bizottság létszáma és összetétele tekintetében, valamint a tanácskozások lefolytatásával összefüggő (ügyrendi javaslatot tartalmazó) kérdésekben. A név szerinti szavazás módjának meghatározásáról a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik.

(4) A képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatában meghatározott módon titkos szavazást tarthat a 46. § (2) bekezdésében foglalt ügyekben.

(5) Az ülésvezető megállapítja a szavazás eredményét. Ha a szavazás eredménye felől kétség merül fel, bármely önkormányzati képviselő kérésére a szavazást egy alkalommal meg lehet ismételni.

49. § (1) A képviselő-testület döntéshozatalából kizárható az, akit vagy akinek a közeli hozzátartozóját az ügy személyesen érinti. Az önkormányzati képviselő köteles bejelenteni a személyes érintettséget. A kizárásról az érintett önkormányzati képviselő kezdeményezésére vagy bármely önkormányzati képviselő javaslatára a képviselő-testület dönt. A kizárt önkormányzati képviselőt a határozatképesség szempontjából jelenlevőnek kell tekinteni.

(2) A képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában meghatározza a személyes érintettségre vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztásának jogkövetkezményeit.

(3) Az (1) bekezdés alkalmazásában a közeli hozzátartozó alatt a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott közeli hozzátartozót kell érteni.

50. § Minősített többség szükséges a 42. § 1., 2., 5., 6., 7. pontjában foglalt, továbbá a törvényben és a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott ügyek eldöntéséhez, az önkormányzati képviselő kizárásához, az összeférhetetlenség, valamint a méltatlanság megállapításához, a képviselői megbízatás megszűnéséről való döntéshez, valamint a 46. § (2) bekezdés c) pontja szerinti zárt ülés elrendeléséhez.

51. § (1) A helyi önkormányzat képviselő-testülete által megalkotott rendeletet a polgármester és a jegyző írja alá.

(2) Az önkormányzati rendeletet a képviselő-testület hivatalos lapjában vagy a helyben szokásos - a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott - módon ki kell hirdetni. A saját honlappal rendelkező önkormányzat rendeletét a honlapján is közzéteszi. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik. A helyi önkormányzat az önkormányzati rendeletet a kihirdetését követően haladéktalanul megküldi a kormányhivatalnak, és a kormányhivatal továbbítja azt a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős miniszternek.

(3) Ha az önkormányzati rendelet kihirdetett szövege eltér az önkormányzati rendelet aláírt szövegétől, a polgármester vagy a jegyző kezdeményezi az eltérés helyesbítését. Az önkormányzati rendelet a hatálybalépését megelőzően, de legkésőbb a kihirdetést követő hatodik munkanapon helyesbíthető. Az eltérés megállapítása esetén a helyesbítés megjelentetéséről a jegyző az önkormányzati rendelet kihirdetésével azonos módon gondoskodik.

(4)

(5) Közterület elnevezésének rendjét a települési, a fővárosban a fővárosi önkormányzat rendeletben állapítja meg.

(6) A (2)-(3) bekezdésben foglalt rendelkezéseket a normatív határozat közzétételére is alkalmazni kell.

52. § (1) A képviselő-testület üléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, amely tartalmazza:

a) a testületi ülés helyét;

b) időpontját;

c) a megjelent önkormányzati képviselők nevét;

d) a meghívottak nevét, megjelenésük tényét;

e) a javasolt, elfogadott és tárgyalt napirendi pontokat;

f) az előterjesztéseket;

g) az egyes napirendi pontokhoz hozzászólók nevét, részvételük jogcímét, a hozzászólásuk, továbbá az ülésen elhangzottak lényegét;

h) a szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalmát;

i) a döntéshozatalban résztvevők számát;

j) a döntésből kizárt önkormányzati képviselő nevét és a kizárás indokát;

k) a jegyző jogszabálysértésre vonatkozó jelzését;

l) a szavazás számszerű eredményét;

m) a hozott döntéseket és

n) a szervezeti és működési szabályzatban meghatározottakat.

(2) A képviselő-testület ülésének a jegyzőkönyvét a polgármester és a jegyző írja alá. A jegyzőkönyv közokirat, amelynek elkészítéséről a jegyző gondoskodik. A zárt ülésről külön jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet az ülést követő tizenöt napon belül a jegyző köteles megküldeni a kormányhivatalnak.

(3) A választópolgárok - a zárt ülés kivételével - betekinthetnek a képviselő-testület előterjesztésébe és ülésének jegyzőkönyvébe. A közérdekű adat és közérdekből nyilvános adat megismerésének lehetőségét zárt ülés tartása esetén is biztosítani kell. A zárt ülésen hozott képviselő-testületi döntés is nyilvános.

53. § (1) A képviselő-testület a működésének részletes szabályait a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendeletében határozza meg. A képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatról szóló rendeletben rendelkezik:

a) az önkormányzat hivatalos megnevezéséről, székhelyéről;

b) a képviselő-testület átruházott hatásköreinek felsorolásáról;

c) a képviselő-testület üléseinek összehívásáról, vezetéséről, tanácskozási rendjéről;

d) az önkormányzati képviselőkre vonatkozó magatartási szabályokról, az ülés rendjének fenntartásáról és az annak érdekében hozható intézkedésekről;

e) a nyilvánosság biztosításáról;

f) a döntéshozatali eljárásról, a szavazás módjáról;

g) a rendeletalkotásról és határozathozatalról;

h) a képviselő-testület ülésének jegyzőkönyvéről;

i) a közmeghallgatásról;

j) az önkormányzat szerveiről, azok jogállásáról, feladatairól;

k) a jegyzőnek a jogszabálysértő döntések, működés jelzésére irányuló kötelezettségéről;

l) a képviselő-testület bizottságairól.

(2) A képviselő-testület érdemi tevékenységének elősegítése érdekében meghatározhatja az egyes napirendek tárgyalására fordítható időkeretet, a hozzászólások maximális időtartamát, korlátozhatja az ismételt hozzászólás, indítványozás lehetőségét.

(3) A képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában határozza meg, mely önszerveződő közösségek képviselőit illeti meg tevékenységi körükben tanácskozási jog a képviselő-testület és bizottsága ülésein, továbbá azoknak a fórumoknak a rendjét (község-, várospolitikai fórum, városrész tanácskozás, falugyűlés stb.), amelyek a lakosság, az egyesületek közvetlen tájékoztatását, a fontosabb döntések előkészítésébe való bevonását szolgálják. Ezek állásfoglalásáról és az ott felmerült kisebbségi véleményekről tájékoztatni kell a képviselő-testületet.

54. § A képviselő-testület évente legalább egyszer előre meghirdetett közmeghallgatást tart, amelyen a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket és javaslatot tehetnek. Az elhangzott javaslatra, kérdésre a közmeghallgatáson vagy legkésőbb tizenöt napon belül választ kell adni.

55. § (1) A képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel kimondhatja a feloszlását.

(2) A képviselő-testület feloszlása nem mondható ki a választást követő hat hónapon belül, valamint az általános választást megelőző év november 30. napját követően. A határidő megállapításkor a feloszlásra irányuló kezdeményezés időpontját kell figyelembe venni.

(3) A képviselő-testület az új képviselő-testület alakuló üléséig, a polgármester az új polgármester megválasztásáig ellátja feladatát, gyakorolja hatáskörét.

 

A képviselő-testület bizottságai

57. § (1) A képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában határozza meg bizottságait, a bizottságok tagjainak számát, a bizottságok feladat- és hatáskörét, működésük alapvető szabályait. Az alakuló vagy az azt követő ülésen a polgármester előterjesztésére köteles megválasztani a törvény által kötelezően létrehozandó és a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott bizottságait. A száz főt meg nem haladó lakosú településen a bizottsági feladatokat a képviselő-testület látja el. Az ezer főt meg nem haladó lakosú településen a kötelező bizottsági feladat- és hatásköröket egy bizottság is elláthatja. A bizottság tagjává nem önkormányzati képviselő tag is választható. A nem önkormányzati képviselő tag jogai és kötelezettségei a bizottság ülésein megegyeznek az önkormányzati képviselő bizottsági tag jogaival és kötelezettségeivel.

(2) A képviselő-testület a kétezernél több lakosú településen pénzügyi bizottságot hoz létre. A vagyonnyilatkozatok vizsgálatát a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott bizottság végzi, amely gondoskodik azok nyilvántartásáról, kezeléséről és őrzéséről. Törvény más bizottság megalakítását is elrendelheti, amelynek feladat- és hatáskört állapíthat meg.

(3) A képviselő-testület egyes önkormányzati feladatok ellátásának időtartamára ideiglenes bizottságot hozhat létre.

58. § (1) A bizottság elnökének és tagjainak megbízatása a képviselő-testület által történő megválasztással jön létre, a képviselő-testület megbízatásának időtartamára. A bizottság elnökét és - az elnökkel együtt számított - tagjainak több mint a felét az önkormányzati képviselők közül kell választani. Nem lehet a bizottság elnöke vagy tagja a polgármester.

(2) A képviselő-testület a bizottság személyi összetételét, létszámát a polgármester előterjesztésére bármikor megváltoztathatja, a kötelezően létrehozandó bizottság kivételével a bizottságot megszüntetheti.

(3) A bizottság elnöke, tagja e megbízatásáról írásban lemondhat. A lemondásáról szóló nyilatkozatot a polgármester részére kell benyújtani. A megbízatás a lemondásban meghatározott, a lemondást követő egy hónapon belüli időpontban, ennek hiányában az írásbeli nyilatkozat átvételének napján szűnik meg. A lemondás nem vonható vissza, továbbá érvényességéhez nem szükséges a képviselő-testület elfogadó nyilatkozata.

59. § (1) A bizottság - feladatkörében - kezdeményezi, előkészíti a képviselő-testület döntéseit, a képviselő-testület által átruházott hatáskörben döntést hoz.

(2) A képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatában határozza meg azokat az előterjesztéseket, amelyeket bizottság nyújt be, továbbá amely előterjesztések a bizottság állásfoglalásával nyújthatók be a képviselő-testületnek.

(3) A képviselő-testület döntési jogot adhat bizottságának, amelyet bármikor visszavonhat.

60. § A bizottság ülésének összehívására, működésére, nyilvánosságára, határozatképességére és határozathozatalára, döntésének végrehajtására, a bizottság tagjainak kizárására, a bizottság üléséről készített jegyzőkönyv tartalmára a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a kizárásról a bizottság dönt, továbbá a jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és egy tagja írja alá. A jegyző tizenöt napon belül köteles a jegyzőkönyvet megküldeni a kormányhivatalnak.

61. § (1) A polgármester indítványára a bizottságot össze kell hívni az indítvány kézhezvételétől számított nyolc napon belül.

(2) A polgármester felfüggesztheti a bizottság, a részönkormányzat testülete döntésének a végrehajtását, ha az ellentétes a képviselő-testület határozatával vagy sérti az önkormányzat érdekeit. A felfüggesztett döntésről a képviselő-testület a következő ülésén határoz.

(3) A bizottságok működésének ügyviteli feladatait a polgármesteri hivatal, a megyei önkormányzati hivatal, a közös önkormányzati hivatal látja el.

 

 

A helyi önkormányzat tisztségviselői

Polgármester

63. § A polgármester megválasztását követően esküt tesz a képviselő-testület előtt és erről okmányt ír alá. Az eskü szövegét az 1. melléklet tartalmazza. A polgármester jogai és kötelezettségei a megválasztásával keletkeznek, a megbízatás megszűnésével szűnnek meg.

64. § (1) A polgármester tisztségét főállásban vagy társadalmi megbízatásban látja el.

(2) Főállású a polgármester, ha főállású polgármesterként választották meg. A polgármesteri tisztség betöltésének módját a képviselő-testület a megbízatás időtartamán belül egy esetben a polgármester egyetértésével, a szervezeti és működési szabályzat egyidejű módosításával megváltoztathatja.

65. § A képviselő-testület elnöke a polgármester. A polgármester összehívja és vezeti a képviselő-testület ülését, valamint képviseli a képviselő-testületet.

66. § A polgármester tagja a képviselő-testületnek, a képviselő-testület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából önkormányzati képviselőnek tekintendő.

67. § A polgármester

a) a képviselő-testület döntései szerint és saját hatáskörében irányítja a polgármesteri hivatalt, a közös önkormányzati hivatalt;

b) a jegyző javaslatainak figyelembevételével meghatározza a polgármesteri hivatalnak, a közös önkormányzati hivatalnak feladatait az önkormányzat munkájának a szervezésében, a döntések előkészítésében és végrehajtásában;

c) dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben, hatósági hatáskörökben, egyes hatásköreinek gyakorlását átruházhatja az alpolgármesterre, a jegyzőre, a polgármesteri hivatal, a közös önkormányzati hivatal ügyintézőjére;

d) a jegyző javaslatára előterjesztést nyújt be a képviselő-testületnek a hivatal belső szervezeti tagozódásának, létszámának, munkarendjének, valamint ügyfélfogadási rendjének meghatározására;

e) a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás rendjét;

f) gyakorolja a munkáltatói jogokat a jegyző tekintetében;

g) gyakorolja az egyéb munkáltatói jogokat az alpolgármester és az önkormányzati intézményvezetők tekintetében.

68. § (1) Amennyiben a polgármester a képviselő-testület döntését a helyi önkormányzat érdekeit sértőnek tartja, ugyanazon ügyben - a képviselő-testület önfeloszlatásáról szóló, valamint a 70. § (1) bekezdésében meghatározott ügyben hozott döntése kivételével - egy alkalommal kezdeményezheti az ismételt tárgyalást. A kezdeményezést az ülést követő három napon belül nyújthatja be, a képviselő-testület a benyújtás napjától számított tizenöt napon belül minősített többséggel dönt. A döntést addig végrehajtani nem lehet, amíg arról a képviselő-testület a megismételt tárgyalás alapján nem dönt.

(2) Amennyiben a képviselő-testület - határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt - két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, a polgármester a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott ügyben - a 42. §-ban meghatározott ügyek kivételével - döntést hozhat. A polgármester a döntésről a képviselő-testületet a következő ülésen tájékoztatja.

(3) A polgármester a képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett, a 42. §-ban meghatározott ügyek kivételével dönthet a két ülés közötti időszakban felmerülő, halaszthatatlan - a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott - a képviselő-testület hatáskörébe tartozó önkormányzati ügyekben.

(4) A polgármester önkormányzati rendeletben meghatározott értékhatárig dönt a forrásfelhasználásról, döntéséről tájékoztatja a képviselő-testületet.

 

 

A jegyző és az aljegyző

81. § (1) A jegyző vezeti a polgármesteri hivatalt vagy a közös önkormányzati hivatalt.

(2) A jegyzőt az aljegyző helyettesíti, ellátja a jegyző által meghatározott feladatokat.

(3) A jegyző

a) dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben;

b) gyakorolja a munkáltatói jogokat a polgármesteri hivatal, a közös önkormányzati hivatal köztisztviselői és munkavállalói tekintetében, továbbá gyakorolja az egyéb munkáltatói jogokat az aljegyző tekintetében;

c) gondoskodik az önkormányzat működésével kapcsolatos feladatok ellátásáról;

d) tanácskozási joggal vesz részt a képviselő-testület, a képviselő-testület bizottságának ülésén;

e) jelzi a képviselő-testületnek, a képviselő-testület szervének és a polgármesternek, ha a döntésük, működésük jogszabálysértő;

f) évente beszámol a képviselő-testületnek a hivatal tevékenységéről;

g) döntésre előkészíti a polgármester hatáskörébe tartozó államigazgatási ügyeket;

h) dönt azokban a hatósági ügyekben, amelyeket a polgármester ad át;

i) dönt a hatáskörébe utalt önkormányzati és önkormányzati hatósági ügyekben;

j) a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás rendjét;

k) rögzíti a talált dolgok nyilvántartásába a talált idegen dologgal kapcsolatos a körözési nyilvántartási rendszerről és a személyek, dolgok felkutatásáról és azonosításáról szóló törvény szerinti adatokat, valamint a talált idegen dolog tulajdonosnak történő átadást követően törli azokat.

(4) A polgármester egyetértése szükséges - az általa meghatározott körben - a polgármesteri hivatal, a közös önkormányzati hivatal köztisztviselője, alkalmazottja kinevezéséhez, bérezéséhez, vezetői kinevezéséhez, felmentéséhez és jutalmazásához.

82. § (1) A polgármester - pályázat alapján határozatlan időre - nevezi ki a jegyzőt. A tízezer főnél kevesebb lakosú települések önkormányzatánál és a tízezer főnél kevesebb együttes lakosságszámú települések közös önkormányzati hivatalánál a polgármester - a jegyzőre vonatkozó szabályok szerint, a jegyző javaslatára - kinevezheti, más önkormányzatnál, közös önkormányzati hivatalnál kinevezi az aljegyzőt. A jegyzői és az aljegyzői kinevezés vezetői munkakörnek minősül, a jegyzőre, aljegyzőre alkalmazni kell a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény vonatkozó rendelkezéseit. Megyei jogú városban több aljegyző is kinevezhető.

(2) Amennyiben hat hónapon belül a polgármester nem nevez ki, illetve közös önkormányzati hivatal esetében az érintett polgármesterek nem neveznek ki jegyzőt, a kormányhivatal vezetője ideiglenes hatállyal a jegyzői feladatok ellátására a pályázati kiírásnak megfelelő jelöltet, ennek hiányában a képesítési és alkalmazási feltételeknek megfelelő hivatali köztisztviselőt vagy más jegyzőt nevez ki. A jegyzői feladatok ellátására szóló kinevezés az új jegyző kinevezéséig tart.

(3) A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetére - legfeljebb hat hónap időtartamra - a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik a jegyzői feladatok ellátásának módjáról.

(4) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a jegyzőn a főjegyzőt is érteni kell.

(5) A jegyző, főjegyző jogállására vonatkozó szabályokat az aljegyzőre is megfelelően alkalmazni kell.

83. § A jegyzőre vonatkozó rendelkezéseket a közös önkormányzati hivatal jegyzőjére is alkalmazni kell az alábbi eltérésekkel:

a) valamennyi érintett településen ellátja a jegyző feladatait;                         

b) kinevezéséhez, felmentéséhez az érintett települések polgármestereinek lakosságszámarányos, többségi döntése szükséges. Eltérő megállapodás hiányában az egyéb munkáltatói jogokat a közös önkormányzati hivatal székhelye szerinti település polgármestere gyakorolja. Többségi a döntés akkor, ha - a közös önkormányzati hivatalt létrehozó települések összlakosságát 100%-nak tekintve - a polgármesterek által leadott azonos nemű szavazatok alapján az adott településekre vonatkoztatott százalékarány összesítve meghaladja az 50%-ot;

c) a 85. § (4) bekezdésében foglalt esetben - az érintett települések eltérő megállapodásának hiányában - a jegyzőt a város polgármestere nevezi ki és gyakorolja felette a munkáltatói jogokat.

A polgármesteri hivatal, a megyei önkormányzati hivatal, a közös önkormányzati hivatal

84. § (1) A helyi önkormányzat képviselő-testülete az önkormányzat működésével, valamint a polgármester vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására polgármesteri hivatalt vagy közös önkormányzati hivatalt hoz létre. A hivatal közreműködik az önkormányzatok egymás közötti, valamint az állami szervekkel történő együttműködésének összehangolásában.

(2) A polgármesteri hivatal, a közös önkormányzati hivatal hivatalos elnevezését a képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatában feltünteti.

(3) A megyei közgyűlés megyei önkormányzati hivatalt hoz létre.

(4) A hivatal működési költségét az állam - az adott évi központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott mértékben, és a hivatal által ellátott feladataikkal arányban - finanszírozza, amelyet a székhelytelepülés, valamint a megye részére, e célra elkülönített számlájára folyósít.

(5) A polgármesteri hivatal és a közös önkormányzati hivatal hivatalos megnevezése:

a) települési polgármesteri hivatal esetén: (település neve)-i Polgármesteri Hivatal;

b) közös önkormányzati hivatal esetén: (székhelytelepülés neve)-i Közös Önkormányzati Hivatal;

c) megyei önkormányzati hivatal esetén: (megye neve) Megyei Önkormányzati Hivatal;

d) megyei jogú városi polgármesteri hivatal esetén: (település neve) Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala.

(6) A polgármesteri hivatalon megyei önkormányzati hivatalt és főpolgármesteri hivatalt is érteni kell, kivéve a 22. § (5) bekezdését és a 98. § (11) bekezdését.

 

 

Az önkormányzati vagyon

106. § (1) E törvény alkalmazásában saját bevétel:

a) a helyi adók;

b) saját tevékenységből, vállalkozásból és az önkormányzati vagyon hasznosításából származó bevétel, nyereség, osztalék, kamat és bérleti díj;

c) átvett pénzeszközök;

d) törvény alapján az önkormányzatot megillető illeték, bírság, díj;

e) az önkormányzat és intézményei egyéb sajátos bevételei.

(2) A helyi önkormányzat vagyona a tulajdonából és a helyi önkormányzatot megillető vagyoni értékű jogokból áll, amelyek az önkormányzati feladatok és célok ellátását szolgálják.

107. § A helyi önkormányzatot - törvényben meghatározott eltérésekkel - megilletik mindazok a jogok és terhelik mindazok a kötelezettségek, amelyek a tulajdonost megilletik, terhelik. A tulajdonost megillető jogok gyakorlásáról a képviselő-testület rendelkezik.

108. § A helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló nemzeti vagyon birtoklása, használata, hasznai szedésének joga, fenntartása, üzemeltetése, létesítése, fejlesztése, valamint felújítása a nemzeti vagyonról szóló törvényben szabályozott módon engedhető át másnak.

108/A. § (1) A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (a továbbiakban: Nvt.) 13. § (1) bekezdése szerinti versenyeztetés mellőzhető:

a) a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon gazdasági társaság részére, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként történő rendelkezésre bocsátásakor,

b) a helyi önkormányzat tulajdonában lévő nemzeti vagyon állam részére történő értékesítése vagy állammal kötött csereügylet esetén és

c) a helyi önkormányzat tulajdonában lévő társasági részesedés vagy ingatlan cseréje esetén.

(2) Az (1) bekezdés c) pontja esetén, ha a cserével érintett önkormányzati vagyon értéke a versenyeztetésre vonatkozó törvényben előírt értékhatárt meghaladja, az illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatal dönt a csereügylet jóváhagyásáról. A kormányhivatal a csereügyletet jóváhagyja, ha az egyes vagyontárgyak értékére és a szerződésben foglalt egyéb vagyoni kötelezettségvállalásra tekintettel az értékarányosság követelménye megvalósul és egyébként az ügylet megkötése az önkormányzat kötelező feladatainak ellátása vagy gazdasági érdekei szempontjából indokolt.

108/B. §Az Nvt. 11. § (16) bekezdése szerinti versenyeztetés mellőzhető:

a) az Nvt. 11. § (17) bekezdésében foglalt esetekben, továbbá

b) ha az önkormányzati vagyon használatát biztosító, határozott időre kötendő szerződés tartama a kilencven napot nem haladja meg.

109. § (1) A képviselő-testület a helyi önkormányzat tulajdonában lévő nemzeti vagyonra a nemzeti vagyonról szóló törvény rendelkezései szerint az önkormányzati közfeladat átadásához kapcsolódva vagyonkezelői jogot létesíthet. Vagyonkezelői jog önkormányzati lakóépületre és vegyes rendeltetésű épületre, társasházban lévő önkormányzati lakásra és nem lakás céljára szolgáló helyiségre kizárólag a helyi önkormányzat 100%-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezettel, vagy annak 100%-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezettel létesíthető, és kizárólag általuk gyakorolható. A vagyonkezelési szerződésnek a gazdálkodó szervezet tulajdonosi szerkezetében történő tulajdonos változás miatti megszűnésének esetére a nemzeti vagyonról szóló törvényben meghatározottak az irányadók.

(2) A képviselő-testület kizárólag a nemzeti vagyonról szóló törvényben meghatározott személyekkel köthet vagyonkezelési szerződést.

(3) A vagyonkezelői jog átadása nem érinti az önkormányzati közfeladatok ellátásának kötelezettségét. A vagyonkezelői jog átadása az önkormányzati feladatellátás feltételeinek hatékony biztosítása, a vagyon állagának és értékének megőrzése, védelme, továbbá értékének növelése érdekében történhet.

(4) A képviselő-testület rendeletében határozza meg a vagyonkezelői jog ellenértékét, az ingyenes átengedés, a vagyonkezelői jog gyakorlásának, valamint a vagyonkezelés ellenőrzésének részletes szabályait.

(5) A helyi önkormányzat tulajdonában lévő védett természeti területek és értékek, az erdők, véderdők, a műemlékingatlanok, védetté nyilvánított kulturális javak, valamint történeti (régészeti) emlékek tekintetében az illetékes miniszter, a védművek és védelmi létesítmények esetében az illetékes szerv hozzájárulása szükséges a vagyonkezelői jog létesítéséhez.

(6) A vagyonkezelő a vagyon felújításáról, pótlólagos beruházásáról legalább a vagyoni eszközök elszámolt értékcsökkenésének megfelelő mértékben köteles gondoskodni és e célokra az értékcsökkenésnek megfelelő mértékben tartalékot képezni. Ha a vagyonkezelő olyan közfeladatot lát el, amely után bevételének több mint fele az államháztartás valamely alrendszeréből származik, a helyi önkormányzat a vagyonkezelési szerződésben részletezett feltételekkel a bevételekben meg nem térülő elszámolt értékcsökkenésnek megfelelő összeg erejéig elengedheti a vagyonkezelőnek a helyi önkormányzattal szemben fennálló, a kezelt vagyonnal összefüggő hosszú lejáratú kötelezettségét. Ez esetben a vagyonkezelő e bekezdés szerinti kötelezettsége a bevételekben megtérülő értékcsökkenés összegéig áll fenn.

(7) A vagyonkezelő a vagyonkezelésébe vett vagyon használatából, működtetéséből származó bevételeit, illetve közvetlen költségeit és ráfordításait elkülönítetten köteles nyilvántartani oly módon, hogy az a saját vagyonnal folytatott vállalkozási tevékenységéből származó bevételeitől, költségeitől és ráfordításaitól egyértelműen elhatárolható legyen.

(8) A vagyonkezelő a tulajdonosi ellenőrzést köteles tűrni, az ellenőrzés érdekében kötelezhető minden közérdekből nyilvános adat, valamint - az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezéseit nem sértő - az önkormányzati vagyonra és vagyonkezelésre vonatkozó adat szolgáltatására és okirat bemutatására.

(9) A vagyonkezelői jog létesítése nem keletkeztethet a közfeladat ellátásával összefüggésben központi költségvetési többlettámogatási igényt.

(10) A helyi önkormányzat a határozatlan idejű, illetve határozott idejű vagyonkezelési szerződést rendkívüli felmondással akkor szüntetheti meg, ha

a) a vagyonkezelő a számára jogszabályban előírt kötelezettségét megsérti, vagy a vagyonkezelési szerződésben előírt kötelezettségét súlyosan megszegi;

b) a vagyonkezelő a vele szemben a vagyonkezelési szerződés megkötését megelőzően megindult csőd- vagy felszámolási eljárásról a helyi önkormányzatot nem tájékoztatta, vagy a vagyonkezelővel szemben a vagyonkezelési szerződés hatályának időtartama alatt csőd- vagy felszámolási eljárás indul;

c) a vagyonkezelő adó-, illeték-, vám- vagy társadalombiztosítási járulék tartozása több mint hat hónapja lejárt, és ennek megfizetésére halasztást nem kapott.

(11) A helyi önkormányzat tulajdonában lévő vagyon vagyonkezelésbe adása illetékmentes.

(12) Azonnali felmondásnak van helye, ha a vagyonkezelő a vagyonkezelésbe adott önkormányzati vagyonnal a vállalt önkormányzati közfeladatot nem látja el, vagy a vagyonkezelésébe adott vagyonban kárt okoz.

110. § (1) A helyi önkormányzat tulajdonába tartozó vagyonelemekről kormányrendeletben meghatározott módon nyilvántartást kell vezetni. Az önkormányzati vagyonnyilvántartás (vagyonkataszter) folyamatos vezetéséért, az adatok hitelességéért a jegyző felelős.

(2) Az önkormányzati törzsvagyont a többi vagyontárgytól elkülönítve kell nyilvántartani. Az éves zárszámadáshoz a vagyonállapotról vagyonkimutatást kell készíteni.

(3) Amennyiben törvény másképp nem rendelkezik, a helyi önkormányzat társulásba bevitt vagyonát a társuló helyi önkormányzat vagyonaként kell nyilvántartani, a vagyonnövekmény a társult helyi önkormányzatok közös vagyona, és arra a Polgári Törvénykönyv közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

 

 

Az önkormányzat gazdálkodása

111. § (1) A helyi önkormányzat költségvetése az államháztartás része. Az önkormányzati alrendszer költségvetése a központi költségvetéstől elkülönül, ahhoz központi költségvetési támogatásokkal kapcsolódik.

(2) A helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése. Ebből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait.

(3) A (2) bekezdés szerinti feladatok ellátásának forrásait és kiadásait a helyi önkormányzat egységes költségvetési rendelete elkülönítetten tartalmazza.

(4) A költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető.

(5) Az állami költségvetési tervezés önkormányzatokat érintő feladatait az államháztartásért felelős miniszter és a helyi önkormányzatokért felelős miniszter végzi.

111/A. § Ha a helyi önkormányzat a költségvetési évre vonatkozóan nem rendelkezik elfogadott költségvetéssel, nem fogadja el a költségvetési évet megelőző évre vonatkozó zárszámadását, államháztartási beszámolási kötelezettségének vagy vagyon-nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget, a részére járó egyes támogatások folyósítása az államháztartásról szóló törvényben meghatározottak szerint felfüggesztésre kerül.

112. § (1) A helyi önkormányzat feladataihoz igazodóan választja meg a gazdálkodás formáit, és pénzügyi előírások keretei között önállóan alakítja ki az érdekeltségi szabályokat. A helyi önkormányzat a feladatai ellátásának feltételeit saját bevételeiből, más gazdálkodó szervektől átvett bevételekből, valamint központi költségvetési támogatásból teremti meg.

(2) A helyi önkormányzat veszteséges gazdálkodásának következményei a helyi önkormányzatot terhelik, kötelezettségeiért a központi költségvetés nem tartozik felelősséggel.

(3) Az önkormányzati gazdálkodás e törvényben nem szabályozott kérdéseiben az államháztartásról szóló törvényben és végrehajtási rendeleteiben foglaltakat kell alkalmazni.

(4) A kormányhivatal vezetője a helyi önkormányzat polgármesteri hivatala, közös önkormányzati hivatala, illetve megyei önkormányzati hivatala alkalmazásában álló személyek közül a helyi önkormányzat kiadási előirányzatai terhére fizetési kötelezettség vállalására jogosult személyt jelöl ki, ha a kormányhivatal illetékességi területén működő helyi önkormányzatnál tizenöt napot meghaladóan nincs kötelezettségvállalásra jogosult személy vagy feladata ellátásában akadályoztatva van, és ez a helyi önkormányzat gazdálkodását akadályozza. A kormányhivatal vezetője általi kijelölés megszűnik, ha a kötelezettségvállalásra más személy válik jogosulttá vagy az arra jogosult személy akadályoztatása megszűnik.

113. § A helyi önkormányzat költségvetési, a költségvetés teljesítési és szakmai tevékenységének bemutatására, értékelésére vonatkozó adatainak jogszabályban meghatározott körét a jegyző legalább évente a helyben szokásos módon közzéteszi.

114. § A helyi önkormányzat a pénzügyi, ügyviteli, ügyintézési és egyéb alapvető feladatok egységes szabályok szerinti elvégzését, átláthatóságát biztosító - az állami informatikai rendszerrel összekapcsolható - informatikai rendszert működtet, mely a folyamatos pénzügyi állami ellenőrzés eszközeként is szolgál. A rendszerben kötelezően nyilvántartandó adatok körét jogszabály határozza meg.

115. § (1) A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(2)

116. § (1) A képviselő-testület hosszú távú fejlesztési elképzeléseit gazdasági programban, fejlesztési tervben rögzíti, melynek elkészítéséért a helyi önkormányzat felelős.

(2) A gazdasági program, fejlesztési terv a képviselő-testület megbízatásának időtartamára vagy azt meghaladó időszakra szól.

(3) A gazdasági program, fejlesztési terv helyi szinten meghatározza mindazokat a célkitűzéseket és feladatokat, amelyek a helyi önkormányzat költségvetési lehetőségeivel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti és gazdasági adottságok átfogó figyelembevételével a helyi önkormányzat által nyújtandó feladatok biztosítását, színvonalának javítását szolgálják.

(4) A gazdasági program, fejlesztési terv - a megyei területfejlesztési elképzelésekkel összhangban - tartalmazza, különösen: az egyes közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó fejlesztési elképzeléseket.

(5) A gazdasági programot, fejlesztési tervet a képviselő-testület az alakuló ülését követő hat hónapon belül fogadja el. Ha a meglévő gazdasági program, fejlesztési terv az előző ciklusidőn túlnyúló, úgy azt az újonnan megválasztott képviselő-testület az alakuló ülését követő hat hónapon belül köteles felülvizsgálni, és legalább a ciklusidő végéig kiegészíteni vagy módosítani.

A helyi önkormányzatok feladatfinanszírozási rendszere

117. § (1) A feladatfinanszírozási rendszer keretében az Országgyűlés a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott módon a helyi önkormányzatok

a) kötelezően ellátandó, törvényben előírt egyes feladatainak - felhasználási kötöttséggel - a feladatot meghatározó jogszabályban megjelölt közszolgáltatási szintnek megfelelő ellátását feladatalapú támogatással biztosítja, vagy azok ellátásához a feladat, a helyi szükségletek alapján jellemző mutatószámok, illetve a lakosságszám alapján támogatást biztosít,

b) az a) pontba nem tartozó feladatainak ellátásához felhasználási kötöttséggel járó, vagy felhasználási kötöttség nélküli támogatást nyújthat.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás biztosítása a következő szempontok figyelembe vételével történik:

a) takarékos gazdálkodás,

b) a helyi önkormányzat jogszabályon alapuló, elvárható saját bevétele,

c) a helyi önkormányzat tényleges saját bevétele.

(3) A figyelembe veendő bevételek körét és mértékét törvény határozza meg.

(4) A feladatfinanszírozási rendszernek biztosítania kell a helyi önkormányzatok bevételi érdekeltségének fenntartását.

118. § (1) A 117. § (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatást a helyi önkormányzat éves szinten kizárólag az ellátandó feladatainak kiadásaira fordíthatja. Az ettől eltérő felhasználás esetén a helyi önkormányzat köteles a támogatás összegét - az államháztartásról szóló törvényben meghatározott kamatokkal terhelve - a központi költségvetésbe visszafizetni.

(2) Kivételes esetben jogszabályban meghatározott módon a helyi önkormányzat működőképessége megőrzése érdekében kiegészítő támogatás adható.

 

 

120. § (1) A pénzügyi bizottság a helyi önkormányzatnál és intézményeinél

a) véleményezi az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásáról szóló féléves, éves beszámoló tervezeteit;

b) figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás (vagyon növekedés, -csökkenés) alakulását, értékeli az azt előidéző okokat;

c) vizsgálja az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás indokait és gazdasági megalapozottságát, ellenőrizheti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését;

d) ellátja a képviselő-testület rendeletében meghatározott feladatokat.

(2) A pénzügyi bizottság vizsgálati megállapításait a képviselő-testülettel haladéktalanul közli. Ha a képviselő-testület a vizsgálati megállapításokkal nem ért egyet vagy a szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a vizsgálati jegyzőkönyvet az észrevételeivel együtt megküldi az Állami Számvevőszéknek.

A helyi önkormányzatok törvényességi felügyelete

A törvényességi felügyelet eszközei, terjedelme

132. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzatok törvényességi felügyelete körében az Alaptörvényben meghatározott feladat- és hatáskörökön túl:

a) törvényességi felhívással élhet;

b) kezdeményezheti a képviselő-testület összehívását, valamint e törvényben meghatározott esetben összehívja a képviselő-testület ülését;

c) kezdeményezheti a Kormánynál, hogy indítványozza az Alkotmánybíróságnál az önkormányzati rendelet Alaptörvénnyel való összhangjának felülvizsgálatát;

d) kezdeményezheti a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál az önkormányzat határozatának felülvizsgálatát;

e) kezdeményezheti a határozathozatali, feladat ellátási kötelezettségét nem teljesítő helyi önkormányzattal szemben bírósági eljárás megindítását, a határozathozatal pótlásának elrendelését;

f) javasolhatja a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős miniszternek, hogy kezdeményezze a Kormánynál az Alaptörvénnyel ellentétesen működő képviselő-testület feloszlatását;

g) kezdeményezheti a Magyar Államkincstárnál a központi költségvetésből járó támogatás jogszabályban meghatározott részének visszatartását vagy megvonását;

h) pert indíthat a sorozatos törvénysértést elkövető polgármester tisztségének megszüntetése iránt;

i) fegyelmi eljárást kezdeményezhet a helyi önkormányzat polgármestere ellen és a polgármesternél a jegyző ellen;

j) kezdeményezheti a helyi önkormányzat gazdálkodását érintő vizsgálat lefolytatását az Állami Számvevőszéknél;

k) szakmai segítséget nyújt a helyi önkormányzatnak a feladat- és hatáskörébe tartozó ügyben;

l) törvényességi felügyeleti bírságot szabhat ki a helyi önkormányzatra az e törvényben meghatározott esetekben.

(2) A kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárásának célja a helyi önkormányzat képviselő-testülete, bizottsága, részönkormányzata, polgármestere, főpolgármestere, megyei közgyűlés elnöke, társulása, jegyzője (a továbbiakban: érintett) működése jogszerűségének biztosítása

(3) A kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárásában vizsgálja a helyi önkormányzat:

a) szervezetének, működésének, döntéshozatali eljárásának jogszerűségét;

b) döntéseinek (rendelet, határozat) jogszerűségét;

c) törvényen alapuló jogalkotási, továbbá jogszabályon alapuló döntési és feladat-ellátási (közszolgáltatási) kötelezettségének teljesítését.

(4) Nem terjed ki a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárása - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - azokra a helyi önkormányzat és szervei által hozott határozatokra:

a) amelyek alapján munkaügyi vitának vagy közszolgálati jogviszonyból származó vitának vagy

b) jogszabályban meghatározott bírósági vagy közigazgatási hatósági eljárásnak van helye,

c) amelyet a képviselő-testület mérlegelési jogkörében hozott, a mérlegelési jogkörben hozott döntések esetében a kormányhivatal kizárólag a döntéshozatali eljárás jogszerűségét vizsgálhatja.

(5) A kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárása kiterjed a (4) bekezdésben felsorolt határozatokra is a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott körben, továbbá a (4) bekezdés a) pontja esetében, ha a határozat a munkavállaló javára történő jogszabálysértést tartalmaz.

A kormányhivatal információkérési joga

133. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozóan az érintettől információt, adatot kérhet, konzultációt kezdeményezhet, amelyeknek az érintett a megadott határidőn belül köteles eleget tenni.

(2) A kormányhivatal javaslattal élhet a helyi önkormányzat működésére, szervezetére, döntéshozatali eljárására vonatkozóan. A javaslatot a helyi önkormányzat képviselő-testülete köteles megtárgyalni és arról döntést hozni. A javaslat elutasításának indokát a helyi önkormányzat köteles a kormányhivatallal ismertetni.

A törvényességi felhívás

134. § (1) Ha a kormányhivatal jogszabálysértést észlel, a törvényességi felügyelet körében legalább harminc napos határidő tűzésével felhívja az érintettet annak megszüntetésére. Az érintett a felhívásban foglaltakat köteles megvizsgálni és a megadott határidőn belül az annak alapján tett intézkedéséről vagy egyet nem értéséről a kormányhivatalt írásban tájékoztatni.

(2) A megadott határidő eredménytelen leteltét követően a kormányhivatal a törvényességi felügyeleti eljárás egyéb eszközeinek alkalmazásáról mérlegelési jogkörben dönt.

A képviselő-testület és a társulási tanács ülésének összehívása

135. § (1) A kormányhivatal kezdeményezi a polgármesternél a képviselő-testület, illetve a társulási tanács elnökénél a társulási tanács ülésének összehívását, ha törvényességi kérdések megtárgyalása a helyi önkormányzat, illetve a társulás törvényes működésének biztosítása érdekében indokolt.

(2) Ha a polgármester, illetve a társulási tanács elnöke a kormányhivatal (1) bekezdés szerinti javaslatának, vagy a polgármester a kormányhivatal 44. § szerinti indítványának 15 napon belül nem tesz eleget, a képviselő-testület, illetve a társulási tanács ülését a kormányhivatal hívja össze. Az ülés összehívása során a kormányhivatal eltérhet a helyi önkormányzat, illetve a társulás szervezeti és működési szabályzatában meghatározott szabályoktól.

Önkormányzati rendelet Alaptörvénybe ütközése esetére alkotmánybírósági felülvizsgálat kezdeményezése, önkormányzati rendelet jogszabállyal való összhangja bírósági felülvizsgálatának kezdeményezése

136. § (1) Ha a kormányhivatal az önkormányzati rendeletet az Alaptörvénnyel ellentétesnek találja, - a törvényességi felügyelet 132. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott eszközeinek eredménytelen alkalmazását követően - az önkormányzati rendelet alkotmánybírósági felülvizsgálatának Kormány általi kezdeményezése iránti javaslatát az Alkotmánybíróságról szóló törvényben meghatározott formai és tartalmi követelményeknek megfelelő indítvány tervezetének megküldésével terjeszti elő a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős miniszternél. A helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős miniszter a javaslat megvizsgálását követően - a feltételek fennállása esetén - kezdeményezi a Kormánynál az önkormányzati rendelet Alaptörvénnyel való összhangja felülvizsgálatának indítványozását. A kormányhivatal az indítvány tervezetét a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős miniszternek történő megküldésével egyidejűleg megküldi az érintett helyi önkormányzatnak is.

(2) A kormányhivatal a helyi önkormányzat tájékoztatásának kézhezvételétől vagy a tájékoztatás adására nyitva álló határidő eredménytelen elteltétől számított tizenöt napon belül kezdeményezheti a Kúriánál az önkormányzati rendelet jogszabállyal való összhangjának felülvizsgálatát. A bírósági eljárás megindításával egyidejűleg az indítványt a kormányhivatal megküldi az érintett helyi önkormányzatnak.

(3) Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló bírósági indítvány tartalmazza:

a) a Kúria által vizsgálandó önkormányzati rendeletet;

b) az önkormányzati rendelet jogszabálysértőnek talált rendelkezésének megjelölését;

c) azon jogszabályi rendelkezés megjelölését, amelyet az önkormányzati rendelet sért;

d) annak okát, hogy a kormányhivatal az adott rendelkezést miért tartja jogszabálysértőnek.

(4) Az önkormányzati rendelet felülvizsgálatára vonatkozó bírósági eljárás szabályait és a bírósági döntés jogkövetkezményeit a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény tartalmazza.

A helyi önkormányzati jogalkotási kötelezettség elmulasztásának megállapítása

137. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzat egyidejű tájékoztatása mellett kezdeményezi a Kúriánál a helyi önkormányzat jogalkotási kötelezettsége elmulasztásának megállapítását, ha a helyi önkormányzat törvényen alapuló jogalkotási kötelezettségét elmulasztotta.

(2) A jogalkotási kötelezettség elmulasztásának megállapítására irányuló bírósági indítvány tartalmazza:

a) azon törvényi rendelkezés megjelölését, amely alapján a helyi önkormányzat jogalkotási kötelezettsége fennáll;

b) annak okát, hogy a kormányhivatal miért tartja a jogalkotási kötelezettség elmulasztását megállapíthatónak;

c) a jogalkotási kötelezettség elmulasztásával összefüggő, a mulasztás elbírálásához szükséges önkormányzati rendeletet.

(3) Ha a helyi önkormányzat a Kúria által megadott határidőn belül nem tesz eleget jogalkotási kötelezettségének, a kormányhivatal a határidő leteltét követő harminc napon belül kezdeményezi a Kúriánál a mulasztás kormányhivatal által történő orvoslásának az elrendelését.

(4) A helyi önkormányzat jogalkotási kötelezettsége elmulasztásának megállapítására irányuló bírósági eljárás szabályait és a bírósági döntés jogkövetkezményeit a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény tartalmazza.

A helyi önkormányzat törvényen alapuló jogalkotási kötelezettsége pótlása

138. § (1) A kormányhivatal vezetője a rendeletet a helyi önkormányzat nevében, az önkormányzati rendeletre irányadó szabályok szerint alkotja meg azzal, hogy a rendeletet a kormányhivatal vezetője írja alá és a Magyar Közlönyben kell kihirdetni.

(2) A kihirdetett rendeletet a kormányhivatal megküldi a helyi önkormányzatnak. A jegyző gondoskodik a kihirdetett rendeletnek a szervezeti és működési szabályzatban az önkormányzati rendeletek kihirdetésére meghatározott szabályokkal azonos módon történő közzétételéről.

(3) A kormányhivatal vezetője által a helyi önkormányzat nevében megalkotott rendelet helyi önkormányzati rendeletnek minősül azzal, hogy annak módosítására és hatályon kívül helyezésére a helyi önkormányzat kizárólag a következő önkormányzati választást követően jogosult, ez idő alatt a módosításra a kormányhivatal vezetője jogosult.

Az önkormányzati határozat elleni bírósági eljárás kezdeményezési joga

139. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzat tájékoztatásának kézhezvételétől vagy a tájékoztatás adására nyitva álló határidő eredménytelen elteltétől számított tizenöt napon belül kezdeményezheti a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál az önkormányzati határozat felülvizsgálatát.

(2) Ha a jogszabálysértő önkormányzati határozat végrehajtása a közérdek súlyos sérelmével vagy elháríthatatlan kárral járna, a közigazgatási és munkaügyi bíróság a határozat végrehajtását felfüggeszti.

Önkormányzati határozathozatali és feladat-ellátási kötelezettség elmulasztása

140. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzat tájékoztatásának kézhezvételétől vagy a tájékoztatás adására nyitva álló határidő eredménytelen leteltétől számított tizenöt napon belül kezdeményezheti a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál a helyi önkormányzat törvényen alapuló:

a) határozathozatali kötelezettsége elmulasztásának megállapítását és a határozat meghozatalára való kötelezést, vagy

b) feladat-ellátási (közszolgáltatási) kötelezettsége elmulasztásának megállapítását és a feladat elvégzésére való kötelezést.

(2) A határozathozatali, feladat-ellátási kötelezettség elmulasztásának megállapítására irányuló bírósági indítvány tartalmazza:

a) azon törvényi rendelkezés megjelölését, amely alapján a helyi önkormányzat határozathozatali, feladat-ellátási kötelezettsége fennáll, és

b) annak okát, hogy a kormányhivatal miért tartja a határozathozatali, feladat-ellátási kötelezettség elmulasztását megállapíthatónak.

(3) A kormányhivatal kezdeményezésére a közigazgatási és munkaügyi bíróság megállapítja a határozathozatali kötelezettség elmulasztását és határidő tűzésével kötelezi az önkormányzatot a határozat meghozatalára.

(4) A kormányhivatal kezdeményezésére a közigazgatási és munkaügyi bíróság megállapítja a mulasztást és határidő tűzésével kötelezi a helyi önkormányzatot, hogy biztosítsa a feladat-ellátást (közszolgáltatást).

(5) Ha a helyi önkormányzat a közigazgatási és munkaügyi bíróság által megadott határidőn belül nem tesz eleget határozathozatali kötelezettségének, a kormányhivatal a határidő leteltét követő harminc napon belül kezdeményezheti a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál a mulasztás kormányhivatal által történő pótlásának az elrendelését az önkormányzat költségére.

(6) A kormányhivatal kezdeményezésére a közigazgatási és munkaügyi bíróság soron kívüli eljárás keretében pótolja a kormányhivatal vezetője által kijelölt közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések közös önkormányzati hivatalának létrehozására vonatkozó megállapodását.

Törvényességi felügyeleti bírság megállapítása

141. § (1) A kormányhivatal a helyi önkormányzattal vagy a társulással szemben törvényességi felügyeleti bírságot állapíthat meg,

a) ha a jegyző a kormányhivatal felhívása ellenére a megadott határidőn belül nem tesz eleget a jegyzőkönyv megküldési kötelezettségének;

b) ha az érintett határidőben nem tesz eleget a kormányhivatal információkérésre irányuló megkeresésének;

c) ha a közigazgatási és munkaügyi bíróság megállapítja, hogy a helyi önkormányzat jogalkotási, határozathozatali, feladat-ellátási (közszolgáltatási) kötelezettségének nem tett eleget és a bíróság által tűzött határidő eredménytelenül eltelt;

d) ha a kormányhivatal kezdeményezése alapján a képviselő-testület nem folytatja le határidőben a polgármester, valamint a polgármester a jegyző ellen a fegyelmi eljárást;

e) ha az érintett ugyanazon jogszabályi kötelezettségét ismételten megsérti, azonban az ismételten megsértett jogszabályi kötelezettség súlya nem indokolja más törvényességi felügyeleti eszköz alkalmazását.

(2) A törvényességi felügyeleti bírság legkisebb összege esetenként a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti illetményalap, legmagasabb összege esetenként a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti illetményalap tízszerese.

(3) A törvényességi felügyeleti bírság ugyanazon kötelezettség ismételt megszegése vagy más kötelezettségszegés esetén ismételten is kiszabható.

(4) A törvényességi felügyeleti bírság kiszabásánál a kormányhivatal figyelembe veszi:

a) a jogellenes kötelezettségszegés súlyát;

b) a helyi önkormányzat költségvetési helyzetét, és

c) az előző bírságok számát és mértékét.

(5) A törvényességi felügyeleti bírságot megállapító határozatnak tartalmaznia kell

a) a bevezető részben a kormányhivatal és a helyi önkormányzat vagy a társulás megnevezését és székhelyét;

b) a rendelkező részben a döntést és az annak végrehajtásával, továbbá a jogorvoslat lehetőségével kapcsolatos tájékoztatást;

c) az indokolásban a döntést megalapozó tényeket;

d) a záró részben a kiadmányozást.

(6) A kormányhivatal törvényességi felügyeleti bírságot megállapító határozatának bírósági felülvizsgálatát jogszabálysértésre hivatkozással a helyi önkormányzat vagy a társulás kérheti az illetékes közigazgatási és munkaügyi bíróságtól a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül.

(7) A közigazgatási és munkaügyi bíróság a kormányhivatalt a törvényességi felügyeleti bírsággal összefüggésben új eljárás lefolytatására nem kötelezheti.

A bírósági eljárás kezdeményezésének közös szabályai

142. § (1) A 132. § (1) bekezdés h) pontja esetében a kormányhivatal által kezdeményezett bírósági eljárásra a 70. § rendelkezéseit megfelelően kell alkalmazni.

(2) A 139-140. § szerinti jogszabálysértések megszüntetésére irányuló pert a helyi önkormányzat vagy a polgármester ellen lehet megindítani.

(3) A kormányhivatalnak a helyi önkormányzattal szemben törvényességi felügyeleti bírságot megállapító határozata ellen a pert a kormányhivatal ellen kell megindítani.

(4) Az önkormányzati határozat bírósági felülvizsgálata, az önkormányzat határozathozatali és feladat-ellátási kötelezettsége elmulasztásának megállapítása iránt, valamint a kormányhivatal törvényességi felügyeleti bírságot megállapító határozatának bírósági felülvizsgálata iránt indított perekben a polgári perrendtartásról szóló törvény közigazgatási perekre vonatkozó fejezetének rendelkezéseit az e törvényben foglalt eltéréseknek megfelelően kell alkalmazni, e perekben a közigazgatási és munkaügyi bíróság jár el.

 

 

1. melléklet a 2011. évi CLXXXIX. törvényhez

A polgármester, az önkormányzati képviselő esküjének szövege

„Én, (eskütevő neve) becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek; jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom; (a tisztség megnevezése) tisztségemből eredő feladataimat a (megye vagy település vagy kerület) fejlődésének előmozdítása érdekében lelkiismeretesen teljesítem, tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorlom.

(Az eskütevő meggyőződése szerint)

Isten engem úgy segéljen!”

 

 

 



[1] Módosította az 5/2014. (II. 06.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2014. február 7-től.

[2] Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[3] Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[4] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2020. június 27-től

[5] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[6] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[7] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2020. június 27-től

[8] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

 

[9] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2020. június 27-től

[10] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[11] Módosította a 16/2016. (VI. 20.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2016. június 21-től

[12] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[13] Módosította a 16/2016. (VI. 20.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2016. június 21-től

 

[14] Hatálytalanította a 24/2019. (XI. 29.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatálytalan 2019. november 30-tól.

[15] Hatálytalanította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

[16] Hatálytalanította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[17] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[18] Módosította a 29/2020. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2020. szeptember 5-től

[19] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[20] Hatálytalanította a 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[21] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2020. június 27-től

[22] Módosította a 29/2020. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2020. szeptember 5-től

[23] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[24] Módosította a 32/2012. (X. 29.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése.. Hatályos: 2012. október 29-től

[25]  Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[26] Hatálytalanította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

[27] Beiktatta a 29/2020. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2020. szeptember 5-től.

[28] Beiktatta a 29/2020. (IX. 4.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2020. szeptember 5-től.

[29] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos: 2020. június 27-től

[30] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[31]Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

[32] Módosította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 27-től

[33] Hatálytalanította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 27-től

[34] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[35] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[36] Hatálytalanította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 27-től

 

[37] A bekezdést módosította az 5/2014. (II. 06.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2014. február 7-től.

[38] Módosította 21/2019. (XI. 4.) önkormányzati rendelet 7. §-a. Hatályos 2019. november 5-től.

[39] Hatálytalanította a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 27-től

[40] Hatálytalanította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[41]  Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[42]Hatálytalanította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[43]Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[44] Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[45]Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[46] Hatálytalanította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[47] Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[48] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos: 2014. október 28-tól

[49] Beiktatta a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos: 2015. március 31-től

[50] Hatálytalanította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 4. § (4) bekezdése. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[51] Beiktatta a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos: 2015. március 31-től

[52] Hatálytalanította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 4. § (5) bekezdése. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[53] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

[54] Hatálytalanította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos: 2017. május 3-tól.

 

[55] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

[56] Hatálytalanította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

[57] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[58] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[59] Beépítette az 5/2014. (II. 06.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos: 2014. február 7-től

[60] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

[61] Módosította a 13/2017. (V. 2.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2017. május 3-tól.

[62] Beépítette az 5/2014. (II. 06.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos: 2014. február 7-től

[63] Módosította a 8/2015. (III. 30.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos: 2015. március 31-től

[64] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

 

[65] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

 

[66] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

 

[67] 6. mellékletet módosította a 24/2013. (VIII. 09.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2013. augusztus 10-től

[68] 6. mellékletet módosította az 5/2014. (II. 06.) önkormányzati rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos: 2014. február 7-től

[69] 6. mellékletet módosította a 18/2014. (VI. 02.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2014. június 3-tól

[70] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

[71] 6. mellékletet módosította a 11/2015.( V. 04.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2015. május 05-től

[72] A 6. mellékletet módosította a 21/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2015. december 1-től.

[73] A 6. mellékletet módosította az 1/2016. (I. 29.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2016. január 30-tól.

 

[74] Módosította a 28/2014. (X. 27.) önkormányzati rendelet 6. §-a. Hatályos: 2014. október 28-tól

 

 

[75] Átvezetve a 20/2020. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése alapján. Hatályos: 2020. június 27-től (a lemondás április 1-től)

[76] Kimmelné Sziva Mária képviselői mandátuma 2020. augusztus 31-én lemondással megszűnt.

[77] Az 1/2020. (IX.14.) HVB. határozattal a komp. listás képv. mandátuma kiadva. Jogerős:2020.IX.17.

[78]  Az RNÖ a 6/2015. (V. 27.) sz. határozatával kimondta feloszlását. Hatályos: 2015. május 27-től.

[79] Átvezetve a 135/2016. (IX. 08.) Kt. sz. határozat alapján. Hatályos: 2016. szeptember 8-tól.

[80] Átvezetve a 131/2015. (IX. 03.) Kt. sz. határozat alapján. Hatályos: 2015. szeptember 3-tól.

[81] Kimmelné Sziva Mária képviselői mandátuma és bizottsági tagsága 2020. augusztus 31-én lemondással megszűnt.

[82] Aktualizálva a 99/2020. (VII. 23.) Kt. sz. határozat alapján.

[83] Megválasztva a 128/2020. (IX. 24.) Kt. sz. határozattal.